יום ה', ב’ בסיון תשפ”א
ישראל: מקום 86 במדד חופש העיתונות
דיווח של חיים איסרוביץ - מעריב * מתוך הדיווח של עיתונאים ללא גבולות: "התקשורת הישראלית חופשית להיות גלוית לב, וזה נדיר במזרח התיכון", נכתב בדוח. "למרות זאת, על אף קיומה של תקשורת עצמאית, עיתונאים חשופים לעוינות גלויה מצד חברי ממשלה. קמפיינים של השמצה הופעלו נגד כלי תקשורת ועיתונאים מצד פוליטיקאים, בסיוע של מפלגתם ותומכיהם, חשפו את היעדים להטרדה ולמסרים אנונימיים ואילצו אותם לבקש אבטחה אישית * צילום: "עיתונאים ללא גבולות"
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 0
 
די לחסינות לרוצחי עיתונאים
רק אחד מתוך עשרה רוצחי עיתונאים מובא לחקירה * האחרים נהנים מחסינות על ידי משטרים מושחתים ברחבי העולם כולו * כך עולה ממסיבת עיתונאים שקיימו ראשי איגודים מקצועיים והפדרציה הבינלאומית של איגודי העיתונאים עם עמותות למאבק בחסינות פושעת זאת * עדויות: ימי קורונה מנוצלים להשתקת תקשורת במסווה של צרכי ציבור
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
 
הרשת החברתית, עיתונות והמחוקק: תמונת מצב בינלאומית
EJN - ETHICAL JOURNALISM NETWORK -צפו כאן בדיון המנסה למצוא את האיזון בין הרשת הפרוצה, העיתונות הנאמנה לאתיקה - וסוגיית מגבלות על חופש הדיבור * ועוד: עיתונות אתית - קואליציה של עיתונאים, עורכים ואקדמיה - בדיון על התרבות בחדר המערכת והשפעתה על התוצר
קרא עוד...
תגובות: -1   צפיות: -1
 
 
 
 
 
 
נשיאות מועצת העיתונות שבה ואישרה את צירוף אגודת העיתונאים בתל אביב לשורותיה * צוות מוסכם יביא מסקנות באשר להיקף הייצוג
בקרוב: בחירת ההנהגה הבאה של המועצה לאחר ההודעה על פרישת הנשיאה והמנכ"ל * בצילום מס. 1 למעלה מימין באלבום הצילומים הנעים: רגעים בישיבת "זום" בפברואר אותה ניהלה מ"מ הנשיאה ארנה לין
קרא עוד...
תגובות: 0   צפיות: 8
 
 
 
 
 
 
 
מדברים על פייסבוק ב- פייסבוק
מה עושות הרשתות החברתיות לדמוקרטיה ולתקשורת בישראל? רב שיח ביוזמת הקרן החדשה לישראל ועמותת פרטיות ישראל - עם גיא רולניק, תהילה שוורץ אלטשולר, טל שניידר, נעמה מטרסו * צפו כאן
10:31 (12/11/20) מועצת העיתונות
תגובות: 0   צפיות: 0
 
 
מסר למועצת העיתונות במהלך מפגש בדלית אל כרמל: "מרגישים תחושה קשה של נבגדות"
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
תגובות: 0   צפיות: 82
 
עוד סאטירה כזאת – ואבדנו
מועצת העיתונות והתקשורת מביעה זעזוע ומחאה בעקבות הדימוי שבו בחר להשתמש העיתונאי ינון מגל, בעת שיחה עם בן כספית, בתכניתם בתחנת הרדיו 103fm, כאשר עסק בתגובה אפשרית למבקריו של ראש הממשלה בתקשורת. לא נחזור על הניסוח המלא, כולל חיקוי קול צרורות תת-מקלע, רימונים ואף פיצוץ - שנבחרו להמחשת דרך נוספת להשתקת הביקורת על בנימין נתניהו. נסתפק בהבעת תקווה כי במציאות של משבר ממשלי, כלכלי ובריאותי חסר תקדים ובצומת מסוכן של מתחים גוברים ושסע חברתי, שבו די בניצוץ כדי להצית תבערה ואפילו קטלנית – לא תהיה חזרה על דימויים כאלה – גם לא כ"סאטירה -"כפי שהבהיר אחר כך מגל בסוג של התנצלות.
תגובות: 0   צפיות: 43
 
לא זרוע תעמולה * לא "שמאל אנרכיסטי" - רק תקשורת שמעזה לבקר וזה (עדיין) מותר
מועצת העיתונות והתקשורת בישראל מוחה בחריפות על מתקפה נוספת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נגד התקשורת העצמאית בישראל כאשר הוא – או מי מטעמו-מדמה בפוסט בערוץ ראש הממשלה בפייסבוק את ערוץ 12 "לזרוע תעמולה חסרת בושה של השמאל האנרכיסטי" שמטרתו "להפיל את ממשלת הימין והעומד בראשה".
תגובות: 0   צפיות: 20
 
 
בעקבות שידור כתבת תחקיר בנושא תעודת כשרות בעסקים, במסעדות ובמשחטות במסגרת התכנית "שטח הפקר"
 
 
מועצת העיתונות בישראל: ליבוי השנאה לתקשורת מצד ראש ממשלה - מצער ומעורר חששות כבדים
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה* מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים * אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
תגובות: -1   צפיות: -1
 
"אלה ימים קשים לדמוקרטיה ולחופש העיתונות בישראל"
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
תגובות: 0   צפיות: 81
 
בעקבות פניות למועצת העיתונות על המצב ברשות השידור, אומרת השופטת (בדימוס) דליה דורנר: אסור להחליש את אחד משומרי הסף הראשיים של הדמוקרטיה הישראלית.
מליאת המועצה סיכמה היום דיון ארוך על השידור הציבורי, בו דחו מנהלי רשות השידור טענות על התערבות הדרג הפוליטי בשידורים.
מליאת המועצה נדרשה לנמק את רצונה להצטרף לדיון בבית המשפט העליון בערעורים בתביעת סרן ר' נגד אילנה דיין. רוב מכריע אישר את הסוגיות העקרוניות, הנוגעות לחופש העיתונות, אשר עליהן מבקשת המועצה להביע את דעתה.
נשיאת המועצה, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, מברכת על צירופו של חבר מרכזי חדש לשורות המועצה, הנאבקת באחרונה בניסיונות חקיקה שנועדו להצר את צעדיה של העיתונות.
ההודעה פורסמה לאחר שהעורכים הראשיים של הטלוויזיה החינוכית, רשות השידור וגלי צה"ל הופיעו בפני המועצה להביע התנגדות נחרצת לבחירה של מנחים באמצעות מכרז.
נשיאת מועצת העיתונות מבהירה כי באמירה שעל עיתונאי ללכת לכלא ולא להסגיר מקורותיו אין קריאה להפרת חוק.
נשיאת המועצה דורנר: טוב שבמועצה מתאפשר ביטוי למגוון קולות בחברה הישראלית.
מליאת מועצת העיתונות אישרה החמרה בתקנון כדי למנוע מקרים דוגמת זה בו נודע לרונה רמון על נפול בנה אסף ז"ל מהתקשורת. (בצילום: אסף רמון ז"ל/ דובר צה"ל).
נשיאות המועצה התכנסה כדי לאמץ שינויים בתקנון האתיקה הנוגע לכיסוי משפחות שכולות. הנשיאה דורנר: להחלטות שלנו משקל נורמטיבי רב.
ועדת השרים השהתה הצעת חוק פרטית שנועדה להגביל משמעותית את התקשורת מול משפחות נופלים. הסמיכה את המועצה לשנות את תקנון האתיקה כדי לייתר את החקיקה. (בצילום: השופטת דורנר/ צלם: ניצן מקובר).
השופטת (בדימוס) דליה דורנר: אסור שלפרשה יהיו השלכות על חופש הפעולה של עיתונאים בישראל. (צילום: ניצן מקובר).
נשיאת המועצה, השופטת (בדימוס) דורנר: השידור הציבורי חיוני במערכת דמוקרטית, וחייב לפעול ללא שיקולים פוליטיים.
שורה ארוכה של חשדות לאלימות מינית בקרב קטינים בעת האחרונה מדגישה את הצורך להקפיד על החוק ותקנון האתיקה העיתונאית, האוסרים פרסום פרטים מזהים של החשודים.
המגזין, הפועל כארגון ללא מטרות רווח, הוקם כתגובה לרצח רבין, במטרה לעורר דיון בסוגיות בעלות השלכות חברתיות עמוקות, משוחרר מעול הרייטינג. (בצילום: שער הגיליון האחרון של המגזין).
כתב העת שהפך לאתר אינטרנט, מתמחה בביקורת על התקשורת בישראל, ומפרסם מאמרים מאת בכירי הכתבים בארץ.
הסיכום הושג לאחר שתי שנות דיונים בוועדה שמינה מפכ"ל המשטרה. ביסוד השינוי, הטעון אישור של היועץ המשפטי לממשלה: פורום הצעירים של לשכת עורכי הדין ימנה את חבריו לייצג בהתנדבות את מועצת העיתונות, בכל פעם שהמשטרה תבקש מבית המשפט לאסור פרסום חדשותי. (בצילום: נשיאת מועצת העיתונות/ ניצן מקובר)
השופטת דורנר גורסת כי, בניגוד לעובדי מדינה, אין העיתונאי נמצא בניגוד עניינים אם יעבור לפוליטיקה. (צילום: ניצן מקובר)
נשיאת המועצה, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, הציעה להצטרף כ"ידיד בית המשפט" לעתירה שתגיש דיין – אך מבלי לתפוס צד, אלא למנוע כל ניסיון לבטל הלכה משפטית ותיקה שביצרה את מעמד העיתונות בישראל.
נשיאת המועצה, השופטת דורנר: אין למועצה שום כוונה לתפוס צד בוויכוח סביב הכרעת הדין, אלא לדון בהשפעה שעלולה להיות לו על יכולתם של עיתונאים לבצע תחקירים. (בצילום: השופטת דליה דורנר/צילום: ניצן מקובר)
השופטת דליה דורנר: לפסק הדין עלולות להיות השלכות על חופש העיתונות בישראל
מליאת המועצה קיימה דיון ממושך בהשלכות "פרשת ענת קם".
העיתונאים הוזמנו ע"י משרד החוץ הגרמני לדיונים על אתיקה עם אמצעי תקשורת גרמניים
הנשיאה דורנר: אנו שואפים לצרף למועצה את כלל גופי התקשורת בישראל
השימוע זומן בעקבות טענות כי הבנק נקט בצעדי עונשין נגד עיתון "הארץ"
הכנס נערך במטה הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה
מליאת המועצה בחרה פה אחד בשופטת דליה דורנר. עו"ד ארנה לין נבחרה שוב כממלאת מקום הנשיאה
תקשורת ואקדמיה
יום חופש העיתונות הבינלאומי
נפגשים ב"זום"
תקשורת ומשפט
מתיקי בית הדין לאתיקה
הזירה הבינלאומית
בזירת היוניון
תקשורת בימי הקורונה
נשים בתקשורת
בתקשורת
חדשות המועצה
בלוגו- ספירה
לזכרם
תקנון האתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת
תקשורת מסקרת בשטח
תנחומים
חם מהרשת
המועצה בתקשורת החדשה
מפגשים
אודות המועצה
טורים אישיים
מביאים את דבר המועצה לרבים
דעות
תקנונים
החלטות ופסקי דין
הודעות לעיתונות
אתרי עיתונאים
ועדות מיוחדות
ישיבות נשיאות
ישיבות מליאה
פורום- כותבים לנו
קישורים מקצועיים