יום ג', א’ בניסן תשע”ז
נוסח הסעיף החדש: "מו"ל של עיתון ובעליו יפרסמו בעיתון אחת לשנה גילוי נאות של האינטרסים העסקיים והכלכליים המהותיים שפורסמו במרשם רשמי שיש להם בתחום התקשורת ומחוצה לו"
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
 
בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי מועצת העיתונות, שלוחים בזאת תנחומינו למשפחת פרנקל היקרה, עם פטירתו של יוסף פרנקל ז"ל, שהיה חבר נשיאות מועצת העיתונות ותרם לה רבות מניסיונו וחוכמתו.
 
בעקבות פניות למועצת העיתונות על המצב ברשות השידור, אומרת השופטת (בדימוס) דליה דורנר: אסור להחליש את אחד משומרי הסף הראשיים של הדמוקרטיה הישראלית.
מליאת המועצה סיכמה היום דיון ארוך על השידור הציבורי, בו דחו מנהלי רשות השידור טענות על התערבות הדרג הפוליטי בשידורים.
מליאת המועצה נדרשה לנמק את רצונה להצטרף לדיון בבית המשפט העליון בערעורים בתביעת סרן ר' נגד אילנה דיין. רוב מכריע אישר את הסוגיות העקרוניות, הנוגעות לחופש העיתונות, אשר עליהן מבקשת המועצה להביע את דעתה.
נשיאת המועצה, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, מברכת על צירופו של חבר מרכזי חדש לשורות המועצה, הנאבקת באחרונה בניסיונות חקיקה שנועדו להצר את צעדיה של העיתונות.
ההודעה פורסמה לאחר שהעורכים הראשיים של הטלוויזיה החינוכית, רשות השידור וגלי צה"ל הופיעו בפני המועצה להביע התנגדות נחרצת לבחירה של מנחים באמצעות מכרז.
נשיאת מועצת העיתונות מבהירה כי באמירה שעל עיתונאי ללכת לכלא ולא להסגיר מקורותיו אין קריאה להפרת חוק.
נשיאת המועצה דורנר: טוב שבמועצה מתאפשר ביטוי למגוון קולות בחברה הישראלית.
מליאת מועצת העיתונות אישרה החמרה בתקנון כדי למנוע מקרים דוגמת זה בו נודע לרונה רמון על נפול בנה אסף ז"ל מהתקשורת. (בצילום: אסף רמון ז"ל/ דובר צה"ל).
נשיאות המועצה התכנסה כדי לאמץ שינויים בתקנון האתיקה הנוגע לכיסוי משפחות שכולות. הנשיאה דורנר: להחלטות שלנו משקל נורמטיבי רב.
ועדת השרים השהתה הצעת חוק פרטית שנועדה להגביל משמעותית את התקשורת מול משפחות נופלים. הסמיכה את המועצה לשנות את תקנון האתיקה כדי לייתר את החקיקה. (בצילום: השופטת דורנר/ צלם: ניצן מקובר).
השופטת (בדימוס) דליה דורנר: אסור שלפרשה יהיו השלכות על חופש הפעולה של עיתונאים בישראל. (צילום: ניצן מקובר).
נשיאת המועצה, השופטת (בדימוס) דורנר: השידור הציבורי חיוני במערכת דמוקרטית, וחייב לפעול ללא שיקולים פוליטיים.
שורה ארוכה של חשדות לאלימות מינית בקרב קטינים בעת האחרונה מדגישה את הצורך להקפיד על החוק ותקנון האתיקה העיתונאית, האוסרים פרסום פרטים מזהים של החשודים.
המגזין, הפועל כארגון ללא מטרות רווח, הוקם כתגובה לרצח רבין, במטרה לעורר דיון בסוגיות בעלות השלכות חברתיות עמוקות, משוחרר מעול הרייטינג. (בצילום: שער הגיליון האחרון של המגזין).
כתב העת שהפך לאתר אינטרנט, מתמחה בביקורת על התקשורת בישראל, ומפרסם מאמרים מאת בכירי הכתבים בארץ.
הסיכום הושג לאחר שתי שנות דיונים בוועדה שמינה מפכ"ל המשטרה. ביסוד השינוי, הטעון אישור של היועץ המשפטי לממשלה: פורום הצעירים של לשכת עורכי הדין ימנה את חבריו לייצג בהתנדבות את מועצת העיתונות, בכל פעם שהמשטרה תבקש מבית המשפט לאסור פרסום חדשותי. (בצילום: נשיאת מועצת העיתונות/ ניצן מקובר)
השופטת דורנר גורסת כי, בניגוד לעובדי מדינה, אין העיתונאי נמצא בניגוד עניינים אם יעבור לפוליטיקה. (צילום: ניצן מקובר)
נשיאת המועצה, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, הציעה להצטרף כ"ידיד בית המשפט" לעתירה שתגיש דיין – אך מבלי לתפוס צד, אלא למנוע כל ניסיון לבטל הלכה משפטית ותיקה שביצרה את מעמד העיתונות בישראל.
נשיאת המועצה, השופטת דורנר: אין למועצה שום כוונה לתפוס צד בוויכוח סביב הכרעת הדין, אלא לדון בהשפעה שעלולה להיות לו על יכולתם של עיתונאים לבצע תחקירים. (בצילום: השופטת דליה דורנר/צילום: ניצן מקובר)
השופטת דליה דורנר: לפסק הדין עלולות להיות השלכות על חופש העיתונות בישראל
מליאת המועצה קיימה דיון ממושך בהשלכות "פרשת ענת קם".
העיתונאים הוזמנו ע"י משרד החוץ הגרמני לדיונים על אתיקה עם אמצעי תקשורת גרמניים
הנשיאה דורנר: אנו שואפים לצרף למועצה את כלל גופי התקשורת בישראל
השימוע זומן בעקבות טענות כי הבנק נקט בצעדי עונשין נגד עיתון "הארץ"
הכנס נערך במטה הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה
מליאת המועצה בחרה פה אחד בשופטת דליה דורנר. עו"ד ארנה לין נבחרה שוב כממלאת מקום הנשיאה
חדשות
חדשות המועצה
אודות המועצה
תקנונים
החלטות ופסקי דין
הודעות לעיתונות
טורים אישיים
אתרי עיתונאים
ועדות מיוחדות
ישיבות נשיאות
ישיבות מליאה
קישורים מקצועיים.

Powered by 022.co.ilכניסה למשתמש רשום | תנאי שימוש | הקם אתר חינם | | RSS