יום ב', יא’ בכסלו תשע”ט
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
לאחר עיון בחומר שהוגש לפנינו, מצאנו כי יש לדחות את הערר הן על הסף הן לגופו של עניין.לפי תקנון מועצת העיתונות בישראל (סעיף 44ה', תיקון מיום 29.11.2017)) מוגבלת סמכותה של "הערכאה השלישית" "לקבל ערר על החלטת היועץ המשפטי, בין היתר, במקרים הבאים: (1) טעות היורדת לשורשו של עניין; (2) חוסר סבירות קיצוני.; (3) שאלה אתית או משפטית שלה חשיבות עקרונית או ציבורית".
הערעור שבפנינו הוגש על-ידי המערערת, ולא הובאה בפנינו השאלה האם די בראיות שניצבו בפני הערכאה הדיונית כדי לבסס טענה בדבר הדרה של מגזר מסוים על-ידי כלי תקשורת מסוים, ובפרט, הדרה של המגזר הערבי על-ידי הנילונים. משכך, לא ראינו לנכון לשנות את קביעותיו של בית הדין קמא בעניין. לאור זאת, ומתוך הנחה ש-ynetוישראל היום אכן מפרסמים דרך קבע סקרים שנערכו רק בקרב הציבור היהודי על אף שהם רלוונטיים לכלל הציבור, ומשכך הם מדירים את הציבור הערבי, כפי שעולה מהחלטתו של בית הדין קמא, החלטנו לקבל את הערעור ככל שהוא נוגע לפרסום ב-ynet מיום 23.1.2017 ולפרסום ב"ישראל היום" מיום 22.2.2017 ולקבוע כי פרסומים אלה עמדו בניגוד לסעיף 14 לתקנון.
לא נדון בטענה, כאילו העיתונאי והעיתון הפרו את החיסיון שהטיל בית המשפט. הפרת חיסיון שהטיל בית המשפט מהווה עבירה על חוק העונשין, ולבית דין זה אין את הכלים ואין את הסמכות לקבוע כי עבירה כזו אכן נעשתה, נושא החיסיון עלה לדיון רק כהסבר מדוע העיתונאי והעיתון לא יכלו לפרט את הכתוב בחוות הדעת שניתנה בקשר לתוצאות בדיקת הרקמות. עצם השאלה אם החיסיון הופר או לא, איננה מוכרעת על ידנו. על כן אנו קובעים, כי העיתונאי והעיתון לא עברו על כללי האתיקה של מועצת העיתונות בכתבות שנדונו על ידינו.
12:29 (14/01/18) מוטי רוזנבלום
לא נדון בטענה, כאילו העיתונאי והעיתון הפרו את החיסיון שהטיל בית המשפט. הפרת חיסיון שהטיל בית המשפט מהווה עבירה על חוק העונשין, ולבית דין זה אין את הכלים ואין את הסמכות לקבוע כי עבירה כזו אכן נעשתה, נושא החיסיון עלה לדיון רק כהסבר מדוע העיתונאי והעיתון לא יכלו לפרט את הכתוב בחוות הדעת שניתנה בקשר לתוצאות בדיקת הרקמות. עצם השאלה אם החיסיון הופר או לא, איננה מוכרעת על ידנו. על כן אנו קובעים, כי העיתונאי והעיתון לא עברו על כללי האתיקה של מועצת העיתונות בכתבות שנדונו על ידינו.
אחרי שהפכנו והפכנו בסוגייה נשוא תיק זה, ולאחר ששמענו, רוב קשב, את דברי המתלונן, בהופעתו המכובדת בפנינו, הגענו, פה אחד, לכלל מסקנה, כי, ככל שנוגעים הדברים לסעיף 13 ב' לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות - איננו מוצאים שהעיתונאים ליבסקינד, כהן ועתון "מעריב" הפרו סעיף זה בתקנון.
במעשה זה הייתה הפרה של סעיף 4א' בתקנון האתיקה של מועצת העיתונות, שכן היה זה פרסום "ביודעין או ברשלנות של דבר שאינו אמת, אינו מדויק, מטעה או מסולף".הדיוק בהצגת העובדות הוא מרכיב חשוב וחיוני באתיקה המקצועית של העיתונות. כל סטייה מנורמה זו היא פגיעה באתיקה העיתונאית, ויש בה כדי לגרום נזק לאמינותה של התקשורת בעיני הציבור.
מרגע שהפרקליטות קובעת שאין לה ראיות מספיקות, חובה על אותו עיתון שפרסם את החשדות להודיע לציבור קוראיו בהבלטה, כי החשד הוסר. אין הבדל מהותי בין העדר ראיות מספיקות לבין זיכוי מוחלט, שכן כל אדם שאין נגדו ראיות מספיקות להרשיעו יש להתייחס אליו כאל זכאי...
החלטת בית הדין לאתיקה בתלונת שמאי גליק נגד ענת ברזילי "כלכליסט" 17 ביולי 2017 חברי בית הדין: ד"ר עמוס נבו, יו"ר; מר חיים נוי ומר בן דרור ימיני. המתלונן: שמאי גליק, הנילון: אמיר זיו, סגן עורכת "כלכליסט" החלטה: לפי הצעת בית הדין ובהסכמת הצדדים, סוכם שהעיתון "כלכליסט" יאפשר למר גליק לפרסם תגובה למאמרה של ענת ברזילי "אמנות על המוקד: האמת האפלה מאחורי הקפאת תקציב גלריה ברבור", שפורסם באתר האינרנט של העיתון ב11 בינואר 2017. התגובה תפורסם בהיקף זהה למאמרה של ענת ברזילי – ובצמוד אליו. בית הדין נותן לפשרה זו תוקף של החלטה.
אנו מורים בזאת למערכת וואלה לפרסם תיקון לכותרת בנוסח הבא: "בכותרת לדיווח על סקר שנערך עבור וואלה NEWS לכבוד יום האשה הבין-לאומי נפלה טעות: בהתאם לאותו סקר חה"כ ציפי לבני היא האישה המתאימה ביותר לכהן כראשת ממשלה, ולא כפי שפורסם."
"בכותרת לדיווח על סקר שנערך עבור וואלה NEWS לכבוד יום האשה הבין-לאומי נפלה טעות: בהתאם לאותו סקר חה"כ ציפי לבני היא האישה המתאימה ביותר לכהן כראשת ממשלה, ולא כפי שפורסם."
החלטות מליאת מועצת העיתונות בישיבתה בתאריך 23 באפריל 2017: 1. הוחלט להוסיף עוד שני משנים ליועמ"ש, מעבר לשניים הקיימים כיום, לטיפול בתיקי בי"ד לאתיקה.ברגע שנקבע מועד לבי"ד לאתיקה – המנכ"ל מעדכן באתר, והודעת הדובר לכלל התקשורת, עם סעיף התלונה. סוכם להפיץ תיקים שנגנזים (לאחר בדיקת המשנה והיועמ"ש) לכל חברי המליאה, ואם יימצאו שבעה מתוכם שחושבים שיש לשנות את החלטת הגניזה – יעבור לערכאה שלישית. חברים בוועדת ביקורת – אילאיל שחר, ענת סרגוסטי. התקבלה החלטה לשינוי מועדי הגשת תלונות (מצורף דף מפורט).
"היה על בית הדין קמא להתייחס בהחלטתו לסעיף כלשונו. משלא עשה זאת העניין ממשיך ומתגלגל עד עצם היום הזה. עם זאת, הובא לפנינו נוסחו החדש של סעיף 15 ב' אשר אליו התווספו המילים "שפורסמו במרשם רשמי ". אנחנו בדעה, שסעיף 15 ב' בניסוחו החדש, כמו שאר סעיפי תקנון האתיקה של מועצת העיתונות, צריך להיות מקוים ככתבו וכלשונו"...
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, דחה את תלונתם של טל ואופיר קדוש, אשר הוגשה ע"י עו"ד לירון טרי, נגד מערכת "יצאת צדיק" בערוץ 22, בגין תחקיר אשר פורסם ע"י הנילון, בהתייחסו ל"כנופיית המגנטים", שעה שתואר וסוקר נושא הגעתם של האחים טל ואופיר קדוש, לתקן תקלה שלא היתה, מהלך אשר צולם ושודר לציבור הרחב.
בית הדין לאתיקה מרשיע את הנילון, גלובס פבלישר עיתונות בע"מ, בעבירה על סעיף 4 לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. בית הדין נמנע מהרשעתה של הנילונה, ענת ביין לובוביץ', תוך השמעת ביקורת על כך שפנתה רק ברגע האחרון בבקשת תגובה. בית הדין מסתפק באזהרה.
אתר האינטרנט ננזף ע"י בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות על פרסום קמפיין "שתולים"
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות דחה תלונה נגד מאמר ביקורת ספרותית
בית הדין פסק בתלונה שהוגשה בעניין חשיפת תקשורת בין זינו לתת-ניצב אפרים ברכה המנוח
ערכאת הערעור בבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות דחתה ערעור נגד מציאת העיתון חייב בהפרת תקנון האתיקה
שתי ערכאות בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות דחו את תלונת עו"ד ריבלין נגד העיתון והכתבת ענת רואה
התלונות הוגשו נגד מאמרי דעה של לוי במהלך מבצע "צוק איתן", שהטילו דופי במוסריות של צה"ל ועוררו תגובות נזעמות.
בית הדין קבע כי העיתון הפר את סעיף 4ג' בפרסום על ראש המועצה.
בית הדין לערעורים ביטל החלטה קודמת, וקבע כי "חדשות 10" לא הפר את התקנון האתיקה בדיווח על הסרת פרסומת ב"קול ישראל" לקידום כתבה עיתונאית על גברת שרה נתניהו.
ערכאת ערעור ביטלה החלטה של בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, שקבעה כי על לוי להתנצל בעקבות מאמר דעה שכתב וביקר את משמר הגבול. חופש הביטוי מצווה עלינו "לאפשר גם הצגה של תזות קיצוניות, מקוממות ומרגיזות", קבע בית הדין לערעורים.
בית הדין לאתיקה נזף בתחנה ובשדר על בוטות הביקורת שלו כלפי עובדי בנק לאומי שהשתתפו במצעד החיים באושוויץ
התכנית עברה על סעיף 8 לתקנון האתיקה, אך מיהרה לתקן את התקלה.
את הדוח חיברו פרופ' גבי וימן וד"ר צבי רייך. ועדת משנה תנסח הצעות מעשיות תוך חודשיים.
המקומון פרסם התנצלות לאחר שבית הדין לאתיקה נתן תוקף לפשרה שהושגה בין הצדדים בטרם דיון.
בית הדין לאתיקה של המועצה קבע כי הנילון הפר את תקנון האתיקה כשחשף את המקור שלו.
ערכאת ערעור של בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות קבעה כי אי-עמידה בתנאי "אמברגו" עיתונאי מהווה הפרה של תקנון האתיקה המקצועית.
כך נקבע בהחלטת בית הדין לאתיקה של המועצה, שדן בתלונת בנק ישראל נגד "כלכליסט" על הפרת הסכם אמברגו על דו"ח הריכוזיות.
בית הדין דחה את התביעה להורות ללפיד להפסיק לפרסם את טורו האישי במוסף העיתון
בית הדין קבע כי מבקר התיאטרון של העיתון היה חייב בגילוי נאות על קשריו בעבר עם האנסמבל
בית הדין נתן תוקף של החלטה להסכם פשרה שהושג בין הצדדים.
במסגרת הסכם פשרה, העיתון הסכים לפרסם הבהרה, אליה יופנה מהעמוד הראשון, בעקבות כותרת ראשית הנוגעת לשריפת המסגד בטובא-זנגריה.
נשיאות המועצה שמעה את עיתונאי ערוץ 10, וברכה על העברת העניין לבדיקת מבקר המדינה. בצילום: נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר/ ניצן מקובר.
העיתון חוייב לפרסם הבהרה המדגישה כי לתמונה שפורסמה אין קשר ישיר לידיעה אותה נועדה לאייר.
בית הדין לאתיקה קבע כי "ידיעות אחרונות" לא הפר את תקנון האתיקה בפרסום תמונת המעצר של מרגלית צנעני
מליאת מועצת העיתונות בישראל הביעה דאגה מהשלכות סגירת הערוץ על חופש העיתונות.
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בישראל, בערכאת ערעור, קבע כי האתר הפר את הסעיפים 6.ד ו-8 לתקנון האתיקה המקצועית.
שתי ערכאות בית הדין לאתיקה קבעו כי העיתון הפר את הסעיפים 8 ו-6ד'.
העיתון הפר את הסעיפים 4 א' , 4 ג', 5א', 6א', 7 ו-8 של תקנון האתיקה העיתונאית.
המועצה שמעה את הצעתה של ח"כ רונית תירוש, אך קבעה כי בתקנון קיים מענה נאות למקרים בהם עיתונאי עובר למגרש הפוליטי.
בית הדין קבע כי האתר הפר את סעיף 4א' של תקנון האתיקה העיתונאית. האתר הוזהר.
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות דחה את התלונה.
בית הדין לערעורים השאיר על כנה את החלטת בית הדין קמא, וקבע כי האתר פרסם כתבה מוטה ולא הוגנת.
בית הדין הורה למקומון לפרסם הבהרה והתנצלות
לאחר בירור התלונה, הסכים המתלונן למשוך אותה.
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות חייב את "ידיעות תקשורת (רחובות)" להתנצל על אי-דיוק בכותרת משנה.
בית הדין לאתיקה דחה את התלונה נגד השדרן.
העיתון יפרסם הבהרה לגבי ידיעה בעקבות ארועי המשט הטורקי
בית הדין לאתיקה: העיתון הפר את תקנון האתיקה בכך שלא ביקש את תגובת המתלונן.
בית הדין לאתיקה בהחלטת רוב: "מעריב" והכתב אבישי בן-חיים לא הפרו את תקנון האתיקה.
המתלוננים קיבלו הצעת בית הדין ומשכו את תלונתם, לאחר שמיעת הסבריו של גולן יוכפז.
בית הדין דחה את ערעורו של לוי, וקבע כי האתר לא הפר את תקנון האתיקה
בית הדין לערעורים של המועצה דחה את ערעורה של שביט כנגד החלטת בית הדין לאתיקה שלא מצא פגם בכתבה שפרסמו הכתבים בעיתון.
בית הדין לאתיקה קבע כי עובדה לא הפרה את כללי האתיקה, ושידרה את תגובת בית החולים
בית הדין מצא שקשת לא הפרה את התקנון בדיווח על האפשרות שהשר ליברמן יועמד לדין.
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות קבע כי העיתון הפר את תקנון האתיקה בכך שלא ביקש את תגובת גב' נתניהו לכתבה בעניין התביעה שהגישה מנהלת משק הבית שלה.
בית הדין לאתיקה קבע כי הערוץ לא טרח לבקש את תגובת המתלוננים לכתבה
הערעור מבטל אזהרה של בית הדין לאתיקה של המועצה כלפי ערוץ 10, לאחר תלונה של ניצב שחר איילון נגד תחקיר של "המקור" בנושא הריגתו של עציר שלקח שוטרת בת ערובה. (בצילום: זירת האירוע בו נורה למוות העבריין אייל פרץ בצומת גינתון/ באדיבות "מעריב" ויהונתן שאול)
בפני: עו"ד חנוך קינן - יו"ר עו"ד עמנואל סלע יעקב אחימאיר אורי בינדר רועי כ"ץ
בית הדין קבע כי על הכתב והעיתון היה לבקש את תגובתה של לויצקי להאשמות שהועלו כנגדה בכתבות
בית הדין קבע כי "הארץ" הפר את תקנון האתיקה בכך שפרסם כתבה לקונית על פסק הדין של בית המשפט העליון, שבו זכה העותר בתביעתו לפיצויים נגד הארץ.
ברוב קולות נדחתה התלונה של שביט, סמנכ"ל בכיר, שירות לקוחות ברשות המיסים
בבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בשבתו כערכאת ערעור. המערערים: המתלוננת גב' בתיה כרמון, והנילונים מר אמיר אורן ועיתון "הארץ", באמצעות ב"כ עו"ד מיבי מוזר ועו"ד שירה בריק–חיימוביץ. נוכחים: חברי בית הדין: עו"ד יורם סמואל – יו"ר, מר מעוזיה סגל, עו"ד משה רונן, מר אורי בינדר, מר אמנון נדב. המתלוננת/מערערת: גב' בתיה כרמון. הנילונים/מערערים: מר אמיר אורן וב"כ עו"ד תמיר גליק.
בית הדין לאתיקה קבע שתוכנית "המקור" בערוץ 10 עברה על סעיף 5א לתקנון האתיקה, לאחר שלא בדק את נכונות העובדות שפרסם כנגד ניצב איילון
נדחתה תלונת הפורום המשפטי למען ארץ ישראל כנגד הכתב אורון מאירי בגין ניגוד עניינים לפי סעיף 15א לתקנון האתיקה. עיתונו, "ידיעות אחרונות", ננזף על פרסום תמונת קטינים, תוך הפרת סעיף 10.
האתר הצהיר כי יקפיד בעתיד על דיוק בכותרות והימנעות מהכללה
נבות, לשעבר ראש מועצת קריית טבעון, טען כי כותרת לכתבה בעניינו העבירה מסר הפוך לנאמר בגוף הידיעה. העיתון הסכים לפרסם הבהרה
ברוב דעות נדחתה תלונת הרב בעניין כתבה על מערך הגיור בישראל
"הארץ" פרסם כתבה מטעה על מועדון הכדורסל "מכבי ת"א", ולא ביקש תגובה
המתלונן חזר מתלונתו לאחר שעורך מדור הספורט הסביר כי הפרסום נעשה בשגגה
בית הדין קבע כי לא ניתנה לדובר המשרד האפשרות להגיב על שנכתב בכתבה
בית הדין, בשבתו כערכאת ערעור, קבע ברוב קולות שחדשות ערוץ 10 הפרו את כללי האתיקה של מועצת העתונות
בית הדין קבע כי כותרת של ידיעה לא שיקפה נאמנה את תוכנה
העיתון ננזף על אי פרסום תגובת המתלונן
המערכת התנצלה והקצתה למהנדס שמעון עזריאל עמוד לפרסום גרסתו
התלונה נדחתה. ביה"ד: לא היה לתלונה כל בסיס עובדתי, אתי או משפטי
העיתון גלובס והעיתונאי יצחק דנון הפרו את כלל 13(א) לכללי האתיקה. חוייבו לפרסם התנצלות
שירות התעסוקה טען שלא ניתנה לו הזדמנות נאותה לתגובה. בערכאה ראשונה התקבלה עמדתו, ערכאת הערעור הפכה את ההחלטה
דורשת כי חוק עיתונות חדש יעגן את חופש העיתונות וחופש הביטוי כזכות יסוד
העיתונאית בלהה לוטן ננזפה על פרסום כתבה מוטית ומגמתית ועל שפעלה תוך ניגוד עניינים מהותי
נשיאות מועצת העיתונות קובעת, כי בסיקור פרשת רמון היו הפרות של הוראות תקנון האתיקה המקצועית של העיתונות בדבר סיקור הליכים משפטיים
חברת החדשות תפרסם התנצלות
החלטת ביה"ד לאתיקה: בניגוד למה שהיה נהוג עד היום בדיווחים מבתי המשפט, מעתה יש לתת הזדמנות לפרסום הוגן של תגובת הנפגע לצד פרסום כתב התביעה. להלן תקציר ההחלטה ופסה"ד המלא (דן ורדינון נגד "גלובס")
מועצת העיתונות קובעת כי אסור לכלי תקשורת לפרסם פרטים על העבר המיני של מתלוננת או מתלונן בעבירת מין. המועצה קיבלה לאחרונה תיקון לתקנון האתיקה המטיל איסור זה, בכפוף לחריג אחד: מותר לפרסם מידע על קשר אישי קודם בין המתלוננת לבין הנאשם במעשה
ההחלטה: אזהרה לעתונאי
התלונה נדחתה
ההחלטה: על בוקי נאה להימנע מסיקור נבחרי עיריית רמת גן או עובדיה, כל עוד לא יושבו המחלוקות בינו לבין העיריה
ההחלטה: המתלונן הודיע שהוא מסתפק בעצם הדיון והאפשרות להשמיע את טענותיו
ההחלטה: התלונה על אי-גילוי נאות נדחתה
ההחלטה (בהסכמת הצדדים): תפורסם התנצלות
עפ"י פשרה בין הצדדים יפורסם מכתב תגובה וכן הבהרה והבעת צער של העיתון
תפורסם ידיעה על סגירת התיק
העיתון ננזף על הפרת חובת ההגינות. ההחלטה אושרה גם בערכאת הערעור
תקנון האתיקה יכלול סעיף הקובע שכמו כל אדם, גם עיתונאי בתפקיד חייב להושיט עזרה למי שנמצא בסכנת חיים
מליאת מועצת העיתונות החליטה בשבוע שעבר לקבל את המלצות ועדת האינטרנט ולהחיל את כללי האתיקה המקצועית של המועצה על עיתונות אינטרנט. לצורך זה הורחבה הגדרת "עיתון" בתקנון האתיקה באופן שיכללו בה גם "עיתונים מקוונים".
חדשות
חדשות המועצה
אודות המועצה
תקנונים
החלטות ופסקי דין
הודעות לעיתונות
טורים אישיים
אתרי עיתונאים
ועדות מיוחדות
ישיבות נשיאות
ישיבות מליאה
קישורים מקצועיים