יום א', כא’ בתשרי תשע”ז
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
התאחדות כתבי החוץ בישראל טוענת כי מתקפות מצד הצבא ומתנחלים נגד עיתונאים גוברות באחרונה, ודורשות למצות את הדין עם האחראים. בצילום: אזרחים מיידים אבנים על מכוניתו של צלם סוכנות הידיעות הצרפתית ליד בית אל, לעיני חיילי צה"ל (צילום באדיבות AFP)
08:49 (17/03/14) אריק בכר

התאחדות כתבי החוץ בישראל מאשימה את כוחות הביטחון בהתעלמות בוטה מאלימות גוברת כלפי אנשי תקשורת המכסים את המתרחש ביהודה ושומרון. במכתב ששיגר בסוף השבוע לפרקליט הצבאי הראשי ולפיקוד צה"ל ומשמר הגבול, טוען עו"ד גלעד שר, המייצג את התאחדות הכתבים הזרים, כי מדובר הן בהתנכלות של כוחות הביטחון עצמם לכתבים, והן בעמידה מנגד כאשר עיתונאים הותקפו בידי אזרחים בעת מילוי תפקידם. המקרה האחרון, לפני עשרה ימים, אירע כאשר צלם פלשתיני העובד בשירות "סוכנות הידיעות הצרפתית" הותקף בידי קבוצת אזרחים ליד היישוב בית אל, ורכבו נפגע קשות. הממשלה הצרפתית פרסמה הודעת גינוי חריפה, ודרשה מהרשויות לפעול נגד מי שתואר כמתנחלים ישראליים העומדים מאחורי התקיפה. בתקרית אחרת מספר ימים קודם לכן ליד שער שכם בירושלים, ההתאחדות מאשימה כי צלם של סוכנות "רויטרס" נפגע מכדור גומי, ומצלמתו נפגעה ממכת אלה משטרתית. צלם של סוכנות "א.פ." ספג חבטת אגרוף באפו. שר האשים עוד כי בשנה האחרונה קיבל צה"ל מספר תלונות דומות, הבטיח לחקור אותן ולעדכן את ההתאחדות, אך לא עשה זאת. ההתאחדות, המייצגת נציגים של כלי התקשורת המובילים בעולם, פנתה במקביל למועצת העיתונות כדי לשטוח את טענותיה, ולדרוש פעולה מצד ישראל כדי להגן על הכתבים הזרים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מכיר בחשיבות הפעילות העיתונאית ועל כן מדיניות פיקוד המרכז היא כי פעילות עיתונאים, ובכללה תיעוד וצילום, מותרת בכלל שטחי איו"ש, כל עוד אינה מפריעה לפעילות הכוחות בשטח או שיש בה כדי לחשוף מידע מסווג. צה"ל מקיים קשר ישיר ובלתי אמצעי עם ארגון העיתונאים הזרים. המכתב שנשלח בתאריך 13.03.14 (מהתאחדות הכתבים הזרים – א.ב.) התקבל ויענה במישרין לפונה."

 
 

Powered by 022.co.ilכניסה למשתמש רשום | תנאי שימוש | הקם אתר חינם | | RSS