יום ו', יד’ בניסן תשע”ט
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
בית הדין דחה את ערעורו של לוי, וקבע כי האתר לא הפר את תקנון האתיקה

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות תיק: 7/2010 בשבתו כערכאת ערעור ערעור: 4/2010 בפני חברי בית הדין: עו"ד יורם סמואל - יו"ר עו"ד יעקב סבו -חבר גב' רותי סיני - חברה מר גידי אורשר - חבר גב' דנה ויס - חברה בעניין : יחזקאל לוי ת"ז 052727872 רחוב השיטה 22 חולון 58358 טלפון 0775564569 המערער - נגד - אתר האינטרנט: www.news1.co.il תאריך פרסום: שבת 18 יולי 2009 שעת הפרסום: 8:26 שם הכתבת: רותי אברהם המשיב החלטה 1. המערער הגיש תלונה למועצת העיתונות נגד אתר האינטרנט news1 ונגד הכתבת רותי אברהם, בעניין כתבה שפורסמה אצל אתר האינטרנט ביום 18.07.2009, אשר נשאה את הכותרת: "בג"צ ביטל פסק-דין לגירושים של סרבן גט". 2. המדובר בכתבה שדיווחה על פס"ד של בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק: בג"ץ 1555/05 לוי נ' בית הדין הרבני האזורי מחוז תל-אביב, תק-על 2009(3), 507 (2009). 3. התלונה של המערער מכוונת נגד הכותרת ולא נגד הכתבה עצמה. המערער מלין על כך שהוא כונה "סרבן גט". עיקר תלונתו של המערער הנה, כי האמור בכותרת אינו אמת, זאת משום ששנתיים קודם למתן פסק דינו של בג"ץ וכן לפרסום הידיעה באתר האינטרנט, הוא נתן גט לאשתו ובכל מקרה, לשיטתו, "סרבן גט" זה אדם שיש נגדו פסק-דין והוא מסרב לקיים את פסק הדין. 4. המערער טוען כאילו הכתבת ואתר האינטרנט עברו על הוראות סעיפים 4.א., 5.א., 12א' ו-14 לתקנון האתיקה המקצועית של מועצת העיתונות (להלן: "תקנון האתיקה"): תלונת המערער נסבה על כך שהכתבת לא בדקה את עובדות המקרה ועל כך שלא פנתה למערער לפני פרסום הכתבה, וזאת בניגוד לכללי האתיקה, לדבריו. 5. השופט בדימוס, גבריאל שטרסמן, בדק את התלונה מטעם מועצת העיתונות וקבע, כי יש להעביר את התלונה לדיון בפני בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות. בהתאם, כונס בית הדין בהרכב של עו"ד חנוך קינן - יו"ר, והחברים- גב' דורית שריד ומר דניאל פאר. 6. בית הדין דחה את טענות המערער, וקבע כי הכתבה לרבות הכותרת מהווה דיווח הוגן של פסק הדין של בית הדין הגבוה לצדק. בפרט קבע ההרכב כי אין פגם בהתייחסות הכותרת לסרבן גט, משום שמדובר בציטוט מדעת המיעוט בפסה"ד. על החלטתו של בית דין קמא הוגש ערעור זה, והועבר לדיון בהרכב של עו"ד יורם סמואל- יו"ר, והחברים- עו"ד יעקב סבו , גב' רותי סיני, מר גידי אורשר, גב' דנה ויס. 7. לאחר שעיינו בכל המסמכים הנוגעים לתלונה ובהיעדר תגובה עניינית של המשיבים, שבחרו שלא להתייצב בפני בית הדין, כפי שבחרו שלא להתייצב בפני ההרכב הראשון, הגענו למסקנות הבאות: 7.1. אנו דוחים את טענותיהם של המשיבים: עיתון האינטרנט והכתבת, המתנגדים לדיון בתלונות נגדם בטענה כי אינם חברים במועצת העיתונות ואינם מכירים בסמכותה. בית הדין של מועצת העיתונות רואה עצמו מוסמך לדון בתלונות נגד אמצעי תקשורת ועיתונאים במדינת ישראל בין אם הם חברים במועצת העיתונות ובין אם לאו, וזאת במסגרת זכותה של כל עמותה לקיים דיונים בהתאם לתקנונה, במקרה דנן בהתאם לסעיף 39 לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. בית הדין מצר על כך שהמשיבים בחרו להתעלם מבית הדין וכפרו בסמכותו. אף אם אין בידי בית הדין סמכות לכפות על המשיבים להתדיין בפניו, הרי בסרבם לעשותם כן ובהחרימם אותו, פוגעים המשיבים במועצת העיתונות ומחלישים את יכולתה להסדיר, בכלים אתיים-משפטיים, את התנהלותם של כלי תקשורת ועיתונאים, מחוץ לכותלי בית המשפט ושלא תחת הסדר חקיקתי. לא כל סכסוך חייב להתגלגל לבית משפט ובית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, מהווה כלי ראוי ונכון להסדרת נושאים ומחלוקות בענייני כלי התקשורת. בית הדין גם רואה בחומרה את איומיו של בעל האתר, יואב יצחק, לפיהם "הוא שומר לעצמו את הזכות לתבוע את חברי המועצה במידה ותתפרסם החלטה כנגדו" . 7.2. טענות המערער כפי שהן מופיעות בכתב הערעור אינן אלא התקפה חסרת רסן על החלטתו של בית דין קמא ואין בו טענה עניינית למעט הטענה כי היה על בית דין קמא לקבל את עמדתו של כבוד השופט בדימוס, גבריאל שטרסמן, שהיה סבור שהכתבה הצריכה תגובה קודם לפרסומה. 8. יחד עם זאת, עיינו בהחלטתו של ההרכב הראשון, ומצאנו אותה נכונה. לעניין זה אנו מבקשים לקבוע את הקביעות הבאות: 8.1. הכותרת לכתבה היוותה ציטוט מתוך פסק דינה של כבוד השופטת נאור, אשר ציטטה מתוך פסק דינו של כבוד בית הדין הרבני הגדול באומרו, כי העותר (הוא המערער בפנינו) "אישר בפנינו, כי אמר בעבר שלא יתן גט לאשתו כל חייו. זו אמירה קשה מאוד, המצביעה על אדם שגמר אומר להחזיק באשתו בכוח, ולמנוע את חירותה, ויהיה מה". 8.2. בעת מתן פסק דינו של בית הדין הרבני האזורי ובית הדין הרבני הגדול, עמד המערער בסירובו לתת גט לאשתו. 8.3. בעת הגשת העתירה משנת 2005 המתלונן עדיין לא נתן גט לאשתו, ואין חולק כי פנייתו לבג"ץ נעשתה על מנת לבטל את פסק הגירושין שניתן על-ידי בית הדין האזורי בתל-אביב, וכן את פסק דינו של בית הדין הרבני הגדול אשר דחה את עתירת המערער לביטול פסק הגירושין, בטענה, כי ניתן בהרכב חסר. 8.4. מדברי המתלונן בפנינו הסתבר, כי בשנת 2007 נתן המתלונן גט לאשתו, אך הוא נמנע מלעדכן את בית המשפט הגבוה לצדק בהתפתחות זו, וזאת משום שהוא רצה כי בית המשפט הגבוה לצדק ייתן פסק דין, אך הניח כי אם ידווח לבג"ץ על כך שהדיון אינו אקטואלי, יימנע בג"ץ מלדון בתוקפם של פסקי הדין שניתנו על-ידי בתי הדין הרבניים. 8.5. יוצא מהאמור, כי המערער עצמו הוא שהביא לכך שבית המשפט הגבוה לצדק, הניח בעת כתיבת פסק הדין כי המערער עדיין עומד בסירובו לתת גט, ועל כן הוא עצמו אחראי לכך שהכתבת והאתר ציינו בכותרת לכתבה כי הוא "סרבן גט". 8.6. כמו כן, איננו סבורים שיש ממש בטענותיו של המערער כאילו סרבן גט יכונה רק אדם שיש נגדו פסק-דין המחייב אותו לתת גט והוא איננו מקיימו. אנו סבורים כי כל איש המתבקש על-ידי בת זוגו וכל אישה המתבקשת על-ידי בן-זוגה לתת גט או להסכים לגט והיא או הוא אינם נענים לבקשה, ניתן לכנותם בלשון בני האדם כסרבני גט. 9. אנו בדעה, כי דיווח ענייני והוגן של פסק דין בדומה לדיווח של דו"חות מבקר המדינה או מסמכים רשמיים אינם מחייבים בקשת תגובה של מי שהיה עלול להיפגע, שכן אין להסיק מדיווח כזה כאילו הכתב קובע עמדה באשר לעובדות שנויות במחלוקת, אלא הוא מביא לידיעת הקוראים דיווח על עצם מתן פסק הדין או על עצם כתיבת המסמך הרשמי. 10. אנו סבורים, כי לאחר שבית המשפט אמר את דברו בפסק-דין, וזאת לאחר שהוצגו בפניו הראיות ונטענו בפניו טיעוני הצדדים, רשאי עיתונאי לדווח על פסק הדין לציבור ללא צורך בבקשת תגובה מהצדדים במשפט. הבירור באשר לאמיתות הטענות נעשה בעצם הדיון המשפטי עצמו והתייחסות לעמדות הצדדים נעשית בפסק הדין. הדיווח הוא על פסק הדין ומה שנקבע בו, ורק בעקיפין על נושא פסק הדין. עמדה זו כבר ננקטה בעבר, פעמים אחדות על-ידי בית דין זה, כמו למשל: ערעור 2/94 המקומון הירושלמי "כל העיר" נ' עו"ד עצמון שם צוין, כי "כל עוד הכתבה סוקרת באופן הוגן עתירה שהוגשה לבית המשפט אין צורך בקבלת תגובה של מי שעלול להיפגע". 11. במקרה שלפנינו נהגו העיתון האינטרנטי והכתבת בהתחשבות מיוחדת במערער, ולא ציינו את שמו בכתבה. 12. בפסק דינו של בג"ץ במקרה שלפנינו יש חשיבות ציבורית, זאת משום שדעת הרוב הייתה שיש לבטל את פסק דינו של בית הדין הרבני האזורי משום שניתן בהרכב חסר, ואילו דעת המיעוט הייתה שעקב החשיבות בחיוב לתת גט, לאדם אשר אמר כי לא ייתן גט לאשתו כל חייו, יש להתעלם מהפגם בהרכב ולהשאיר את פסק הדין הרבני על כנו. אין ספק כי עמדות אלה, הן של דעת הרוב והן של דעת המיעוט, יש בהן עניין רב לציבור, עניין שהוא מעבר לשמות של בני הזוג לגביו נסב אותו דיון. לפיכך אנו דוחים את טענת המערער, רואים את תלונתו של מר יחזקאל לוי נגד אתר האינטרנט NEWS1 וכנגד הכתבת רותי אברהם, חסרת בסיס וקובעים כי אתר האינטרנט והכתבת לא עברו על כללי האתיקה המקצועית של מועצת העיתונות. בנסיבות, אין מקום להטיל על העיתון חובת פרסום. עם זאת, להלן תמצית ההחלטה, למי שיבקש לפרסמה בקיצור: "פלוני הגיש תלונה נגד עיתון האינטרנט News1 ונגד הכתבת רותי אברהם, על כך שבכותרת בכתבה שפורסמה ביום 18 ביולי, 2009, הוא כונה "סרבן גט". בית הדין של מועצת העיתונות, בשבתו כערכאת ערעור, בהרכב עו"ד יורם סמואל, יו"ר, ועו"ד יעקב סבו, רותי סיני, גידי אורשר ודנה ויס – חברים, קבע כי התלונה איננה מוצדקת, שכן המדובר בכתבה שתיארה באופן הוגן פסק דין שניתן בעניינו על ידי בית המשפט הגבוה לצדק. בפסק הדין עצמו כונה פלוני "סרבן גט" בעקבות קביעה בעניינו של בית דין רבני. אמנם בעת מתן פסק דינו של הבג"ץ כבר נתן פלוני גט לאשתו, אך הוא עצמו הסתיר עובדה זו מהבג"ץ, ועל כן הוא איננו יכול להלין על אמירה זו בפסק הדין, ובעקבותיה על פרסומה בכותרת לעיתון. בית הדין אף קבע, כי דיווח הוגן וענייני על פסק דין איננו מחייב קבלת תגובה מצד העשוי להיפגע מהפרסום, אם היה לאותו צד את יומו בבית המשפט." ניתן, היום, ה -31 באוגוסט, 2010 _______________________ _________________ ________________ עו"ד יורם סמואל עו"ד יעקב סבו רותי סיני יו"ר חבר חברה _________________ ____________________ גידי אורשר דנה ויס חבר חברה