יום א', יג’ בסיון תשע”ט
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בפגישה בהתקיימה בחדר הישיבות בעיריית עכו, עם ראש העיר מר שמעון לנקרי, סגנו אדהם ג'מל, הרב הראשי יוסף ישר והשיח' סמיר עאסי, האימאם של מסגד אלג'זאר בעכו. המפגש התקיים במסגרת סיור שקיימה משלחת של מועצת העיתונות בעיר
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
בית הדין לאתיקה קבע כי עובדה לא הפרה את כללי האתיקה, ושידרה את תגובת בית החולים

תל-אביב, 20.5.2010 תיק: 5/2010 בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות תלונת המרכז הרפואי ע"ש שיבא (להלן: שיבא) נגד מערכת התכנית "עובדה " ערוץ 2 (להלן: עובדה) חברי בית הדין: ד"ר יובל קרניאל – יו"ר מר חיים נוי – חבר גב' צגה מלקו – חברה ישיבת בית הדין התקיימה ביום 20.5.2010 בנוכחות חברי בית הדין, נציגי המתלונן: פרופ' רוטשטיין, מנהל המרכז הרפואי המשולב ע"ש שיבא, ואבי בטלהיים ראש אגף תקשורת הסברה ושיווק בשיבא, ונציגי עובדה: אייל גונן סגן עורך עובדה, ושרית מגן, רכזת המערכת. החלטה המתלונן טען בתלונה ובדיון בעל פה כי הנילונה שידרה כתבה ביום 14 בינואר 2010 בו הביאה את סיפורה של גב' ליבנת דניאל, והדרך הארוכה והכואבת שעברה עד שאותרה ואובחנה הבעיה הרפואית ממנה סבלה, גידול סרטני בצוואר הרחם. התלונה היא על כך שבכתבה הוזכר בקול ובתמונה המרכז הרפואי שיבא והושמט בית החולים איכילוב. התלונה ייחסה למערכת עובדה השמטה מכוונת של האשפוז בחדר המיון בבית חולים איכילוב וניסיון להטעות את הצופים כאילו גם האשפוז השני (לאחר שהאשפוז הראשון בחדר המיון היה בשיבא), היה בשיבא, ולא באיכילוב. בנוסף טוען המתלונן כי ההבהרה והתיקון ששודר בתכנית עובדה, לאחר קבלת התלונה, לא היו ראויים והוסיפו חטא על פשע. גם בהבהרה זו לא הוזכר שמו של בית החולים איכילוב, למרות שהובהר כי רק הביקור הראשון בחדר המיון היה בשיבא. כמו כן נטען בתלונה ובדיון כי התגובה שנשלחה על ידי שיבא למערכת עובדה, לא שודרה במלואה וכלשונה כמו שביקש בית החולים. בדיון שנערך התברר כי בית החולים שיבא ומנהלו פרופ' רוטשטיין, איבדו אמון בתכנית עובדה עקב שידורים אחרים וקודמים של התכנית, וכי הם סירבו לשתף פעולה עם התכנית בכל הנוגע לכתבה על ליבנת דניאל. זה גם היה תוכן התגובה שביקש בית החולי ם לשדר בתכנית. בית החולים נמנע מלמסור תגובה לגופם של הדברים שנטענו בכתבה. בפנינו עומדות לפיכך שתי שאלות: האחת, האם הפרה התכנית עובדה את חובתה להיות נאמנה לאמת ולא לפרסם דברים לא מדויקים או מטעים. השנייה, האם הפרה את חובתה לפרסם תגובה. לאחר צפייה חוזרת בתכנית, ולאחר דיון מקיף וממושך בנוכחות הצדדים, אנו מחליטים כדלקמן: הכתבה עסקה בנושא כאוב מאד עבור החולה ובחשיפה של סיפור עצוב וכואב עבור המערכת הרפואית כולה. העובדה שאישה חלתה במחלה כה קשה וזכתה לטיפול לא הולם במערכת הרפואית בכללותה היא שעמדה במוקד התכנית. השאלה מי ספציפית אשם באי האבחון או מי ספציפית אשם בטיפול הלקוי – היא שאלה שחשובה בבית המשפט אם הנושא נדון שם במסגרת של תביעת רשלנות רפואית. מבחינת תקשורתית, לצרכי הכתבה של עובדה – השאלה באיזה בית חולים בדיוק היא טופלה ומתי היא עברה באיזה חדר מיון היתה משנית. יש לראות את נושא אי האזכור של בית חולים איכילוב בפרופורציה ראויה לעומת המשמעות והנושא האמיתי של הכתבה. הכתבה לא באה להכפיש ספציפית את המרכז הרפואי שיבא או את פרופ' רוטשטיין ועובדיו - אלא לחשוף את המחדל והליקוי במערכת הרפואית הרחבה. באשר לנאמנות לאמת: בדיון לא קיבלנו תשובה מספקת לשאלה מדוע לא נאמר לציבור הצופים כי האשפוז השני בחדר המיון היה בבית החולים איכילוב. כל חברי בית הדין שותפים לדעה המקצועית כי היה מקום לאזכר גם שמו של חדר המיון באיכילוב בו נערך הביקור השני של הגב' דניאל. עם זאת, חברי בית הדין סבורים כי למערכת קיים שיקול דעת מקצועי רחב, שהינו חלק בלתי נפרד מחופש הביטוי וחופש העיתונות, וכי לא כל השמטה או טעות בשיקול דעת, עולים כדי הפרה החובה האתית לנאמנות לאמת. במקרה הנוכחי לא ניתן לקבוע ולא שוכנענו כי מדובר, כטענת המתלונן, במניפולציה והטעייה מכוונת שמטרתה הכפשה והשחרה של המתלונן. למערכת "עובדה" היתה אפשרות פשוטה וקלה הרבה יותר לפגוע ברופאים ובמרכז הרפואי שיבא, או להטיל עליו אחריות למחדלים. דומה כי התכנית לא התמקדה באחריות או באשמה של בית החולים, למרות שחלקו של המרכז הרפואי שיבא בטיפול בגב' דניאל, היה גדול יותר מחלקו של בית החולים איכילוב. בכל הנוגע לשידור התגובה: האתיקה המקצועית אינה כוללת חובה לשדר כל תגובה במלואה וכלשונה. ודאי שאין חובה לפרסם תגובה שאינה עניינית ועוסקת אך ורק בהסבר מדוע לא מגיבים ולא משתפים פעולה עם התכנית. לפיכך אנו קובעים כי מערכת עובדה, גם אם טעתה ושגתה בכך שלא ציינה במפורש את שם בית החולים הנוסף, בית חולים ע"ש סורסקי, (איכילוב), לא הפרה את כללי האתיקה של מועצת העיתונות. המערכת שידרה באופן סביר את תגובתו של בית החולים שיבא, ולמעשה חסכה ממנו את הבושה בשידור תגובה לא עניינית שכולה ניסיון להטיל בוץ בשליח (עובדה), במקום להתמודד עם הסיפור הכאוב עצמו. בשולי ההחלטה אנו מבקשים להביע את צערנו על אבדן האמון של מוסד מכובד וחשוב כמו המרכז הרפואי ע"ש שיבא, בתכנית מרכזית וחשובה כמו "עובדה". בית חולים ממשלתי וציבורי, אינו יכול ואינו רשאי להטיל חרם על מוסד תקשורתי, ולמנוע את הגישה והתגובה העניינית מציבור הצופים, אך ורק בשל טענות או תחושות של מנהליו כלפי עורכי התכנית. כמו כן אנו מצפים כי מערכת עובדה, ובראשה אילנה דיין, יתנו את דעתם ויבחנו את עצמם בשאלה האם נכון היה להשמיט את שמו של בית החולים האחר, ויפיקו את הלקחים המתבקשים לעתיד. ההחלטה תפורסם ותשלח לפרסום לאמצעי התקשורת כדי לתת לה הד ציבורי הולם. ניתן ביום 6.6.2010 עו"ד ד"ר יובל קרניאל חיים נוי צגה מלקו