יום ו', יד’ בניסן תשע”ט
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות קבע כי העיתון הפר את תקנון האתיקה בכך שלא ביקש את תגובת גב' נתניהו לכתבה בעניין התביעה שהגישה מנהלת משק הבית שלה.

בבית הדין לאתיקה תיק מס' 4/2010 של מועצת העיתונות ישיבת ביה"ד מיום 27.4.2010 בעניין: גב' שרה נתניהו המתלוננת - נ ג ד - 1. העיתונאי צח שפיצן 2. העיתון "ידיעות אחרונות" הנילונים נוכחים: - עו"ד דוד שמרון ומיכאל רבילו בשם המתלוננת - אין הופעה של הנילונים עצמם ו/או מי מטעמם חברי ביה"ד: עו"ד רמי הדר - יו"ר, גב' הדס שטייף, גב' רות סיני מהות התלונה ועיקרי הדברים 1. בפנינו תלונתה של המתלוננת שעניינה - כתבה גדולה ובולטת במיוחד שכתב הנילון 1 ופורסמה ע"י הנילון 2 ביום ו' 15.1.2010 אודות תביעה שהגישה לביה"ד לעבודה מנהלת משק הבית של המתלוננת, שהיא אשת ראש הממשלה. מהות התביעה, בין היתר, שלא נתבקשה וממילא לא ניתנה ולא הובאה בכתבה תגובה מטעם המתלוננת, זאת בניגוד לסעיף 13 א' לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות ("התקנון"), המחייב לפרסם באופן הולם תגובתו של נשוא הכתבה. 2. התלונה הוגדרה אמנם כתלונה נגד הנילון 2 אך התייחסה גם כנגד הנילון 1, העתונאי שכתב הכתבה. מהלך הדיון 3. המתלוננת ביקשה באמצעות ב"כ לפטור אותה מלהופיע לדיון ולהיות מיוצגת ע"י עו"ד מטעמה ועפ"י החלטת אלוף (במיל') רפאל ורדי, שהוסמך לכך ע"י נשיאת מועצת העיתונות, נקבע שהמתלוננת תהא רשאית להיות מיוצגת בדיון. מהלך הדיון: א. לבקשת ב"כ המתלוננת ביה"ד החליט לקיים הדיון גם ללא הנילונים, אשר הוזמנו לדיון אך כפי שיפורט בהמשך הדברים, לא הגיעו לדיון ואף לא מסרו כל תגובה לגופה של התלונה שהוגשה נגדם כאמור. ב. ביה"ד הבהיר בפתח הדברים את גדר סמכותו ודרכי פעולתו והדגיש כי מסגרת הדיון תהא עפ"י קביעת היועה"מ של מועצת העיתונות במסגרת התקנון. חברי ביה"ד הדגישו כי קראו בעיון ושקידה את דברי התלונה ואת הכתבה נשוא התלונה. במהלך הדיון אפשר ביה"ד לב"כ המתלוננת, כמקובל, להוסיף טיעון קצר בע"פ לסיכום דברי התלונה. החלטת ביה"ד 4. לאחר הגשת התלונה והעברתה לנילונים ביקשו הנילונים ארכה להגשת תגובתם וזאת עד ליום - 20.2.10 אך הלכה למעשה לא הגישו עד למועד הדיון הקבוע שום תגובה לגופו של עניין בדבר התלונה. מאידך, הודיע העורך הראשי של הנילון 2 במכתב מיום 16.3.10, בתגובה להחלטת אלוף ורדי (כאמור לעיל), כי מאחר והנילונים חשים כי מדובר ב"משחק מכור", וכיוון שיש להם שאלות רבות לשאול את המתלוננת בנושא תלונתה, הרי לא יתייצבו לדיון כלל. עוד נאמר במכתב כי כך לא יתקשה ביה"ד, במעמד צד אחד, להגיע למסקנה, שלתחושת הנילונים, כבר "התקבלה מראש טרם שמיעת הדיון". על דברים בוטים וחסרי בסיס אלו סובר ביה"ד זה כי יש להצטער שנכתבו. גם במכתבם זה, לא טרחו הנילונים להתייחס ו/או להגיב בדרך כלשהי לגופם של דברים ולעניינה של התלונה. 5. ראוי לפרט בקיצור וכבר בפתח הדברים את מועדי אירועי הדברים כדלקמן: - התביעה נשוא הכתבה הוגשה לביה"ד לעבודה ביום 13.1.10. - פרסום הכתבה היה ביום ו' 15.1.10. (יומיים לאחר מכן). - מסירת העתק כתב התביעה למתלוננת (אצל ב"כ) בוצע ביום א' 17.1.10. (יומיים לאחר מכן). 6. ולעצם הכתבה בתמצית הקיצור. כותרות הכתבה היו כותרות ענק. עימוד הכתבה, כותרות המשנה והתמונות הרלוונטיות הובלטו באופן חד משמעי ביותר ובאופן שאינו מחמיא למתלוננת, (אמור על דרך ההמעטה). כל אלו, אינם לדעתנו בגדר פרסום של "כתבי בי"ד" שהינם במסגרת תביעה משפטית, אלא כתבה שכולה פרסום ענק. בגוף הכתבה אין שמץ התייחסות לכך כי נתבקשה ע"י הנילונים תגובת המתלוננת וממילא לא הובאה כל תגובה של המתלוננת. 7. בשים לב למועדי האירועים כפי שפרטנו לעיל, ברור מעל לכל ספק ועניין שגם לא יכולה הייתה להתקבל כל תגובה ולכן, אכן צינית ביותר ההערה הסתמית שנכתבה בשולי הכתבה לפיה "טרם הוגש כתב הגנה לתביעה" וכיצד ניתן היה להגיש כתב הגנה אם בעת פרסום הכתבה לא קיבלה עדיין הנתבעת את כתב התביעה לידיה ?! 8. לאור האמור, חש בי"ד זה כי מכתבם הבוטה של הנילונים לביה"ד כמפורט לעיל, אודות "קיפוח" ו"משחק מכור", כביכול, עוד בטרם דיון, יש בו משום עזות מצח. מפני הדברים לא ניתן אלא להסיק מסקנה כי הנילונים רצו לפרסם הכתבה הסנסציונית בכל מחיר וללא הפרעה, גם במחיר של הפרה בוטה ולא ראויה של תקנון האתיקה המחייב עפ"י עיתונות נכונה לבקש ולפרסם, אם אפשר, תגובה והתייחסות של נשוא הכתבה. 9. לטעמו של ביה"ד זה אין חשיבות לכך כי הדמות הציבורית נשוא הכתבה זוכה או לא זוכה לאהדה או לחוסר אהדה מהעיתונות. בי"ד זה חרד להגינות עיתונאית, ולנוהג עיתונאי נאות וראוי. אי בקשת תגובה מאדם שאין כל ספק בפגיעותו, ובפלישה לפרטיותו באמצעות כתבת ענק בולטת ובוהקת מהווה מחדל שנוגד כל אמות מידה של מעשה עיתונאי מכובד ונכון. גם אשת ראש ממשלה ולאו דווקא היא, ראויה להתייחסות ראויה והגונה בכך שתתבקש ותתפרסם תגובתה. 10. אנו סבורים כי בכך שלא ביקשו הנילונים וממילא לא פרסמו באופן הולם את תגובת המתלוננת הם שמטו הקרקע מעצמת חשיפתם. 11. עיתונות חופשית היא מקור לגאווה ולה אנו חרדים. אי בקשת תגובה מהווה הפרת חובה בסיסית ועקרונית שעלולה דווקא לפגוע בחופש העיתונאי ובעוצמתו. 12. מועצת העיתונות היא גוף וולונטרי שסמכותה - ציבורית ומוסרית. חובת הפרסום וחופש העיתונות אינם יכולים לבוא על חשבון הפרת זכות כה אלמנטארית כמתן זכות תגובה לנשוא הכתבה. חופש העיתונות אינו כולל חוסר אחריות וחוסר הגינות. יש עניין ציבורי בנשוא הכתבה אך הוא אינו יכול לאיין את זכותו של נשוא הכתבה, באשר הוא, ליתן תגובתו באופן הולם ובזמן אמת ככל שניתן הדבר. ביה"ד פועל מכוח תקנון מועצת העיתונות ושואב סמכותו מאותו בסיס וולונטרי ומוסרי שהוא יסוד לחופש העיתונות ולהגינות של העיתונות. 13. כללי האתיקה של מועצת העיתונות מושתתים על עקרונות של סבירות, אחריות והגינות, אלו הנדרשים מהעיתונאי באשר הוא. הכללים מתייחסים למעשה העיתונאי ולפעילות העיתונאית ואלו מחויבים לאתיקה העיתונאית ולמוסר הבסיסי. "נורמה" עפ"י הגדרתה, היא – "כלל חברתי מחייב". בקשת תגובה מנשוא כתבה בכלל ומנשוא כתבה כה רועשת ובולטת בפרט, הינה בגדר נורמה, לבד מהיותה דרישה ברורה של תקנון האתיקה העיתונאית. 14. העיתונאי והעיתון מחויבים לאתיקה, ובי"ד זה מוסמך וחייב לקבוע אם אכן חרגו אלו מכללי האתיקה העיתונאית, בין אם טרחו הנילונים להופיע בביה"ד ובין אם לאו, בין אם ייחסו לביה"ד דברים לא ראויים ובין אם לאו. סוף דבר 15. אנו סבורים שבפעולות ובמחדל הנילונים כמפורט לעיל יש משום עבירה מובהקת על סעיף 13 א' לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. 16. ביה"ד מחליט בזאת לנזוף בנילונים, ומורה לנילון 2 לפרסם החלטה זו במקום ראוי בעיתון תוך 15 יום מעת קבלת החלטה זו, בכפוף לאמור בסעיף 17 להלן. עוד מורה ביה"ד זה לפרסם עיקרי החלטה זו בעיתונים: "הארץ" ו"מעריב". 17. הפרסום לא יהא בטרם עבור 15 ימים מעת שקיבלו הצדדים החלטה זו כדי לכבד ולאפשר את זכות הערעור על ההחלטה עפ"י תקנון האתיקה. 18. לאור החשיבות שמקנה בי"ד זה לחובת העיתונאי להידרש לתגובות נשואי כתבותיו, ממליץ ביה"ד, אך לא מורה, להעביר הידיעה גם למערכות העיתונים האחרים, כמו גם למוסדות החינוך השונים בהם מתקיימים לימודי תקשורת. ניתן ביום: 10.5.10 _________________ ________________ ________________ רמי הדר עו"ד, יו"ר הדס שטייף רות סיני