יום א', יג’ בסיון תשע”ט
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בפגישה בהתקיימה בחדר הישיבות בעיריית עכו, עם ראש העיר מר שמעון לנקרי, סגנו אדהם ג'מל, הרב הראשי יוסף ישר והשיח' סמיר עאסי, האימאם של מסגד אלג'זאר בעכו. המפגש התקיים במסגרת סיור שקיימה משלחת של מועצת העיתונות בעיר
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
בית הדין לאתיקה של המועצה קבע כי הנילון הפר את תקנון האתיקה כשחשף את המקור שלו.

תיק מס' 69/2012 תלונת בני אליהו נגד אלי סבתי בפני בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות ישיבת בית הדין מיום 9/12/12 חברי המותב: עו"ד עמנואל סלע – יו"ר מר אורי בינדר - חבר מר רן רזניק - חבר בני אליהו ("המתלונן") נגד אלי סבתי ("הנילון") נוכחים: המתלונן והנילון מזכירת מועצת העיתונות הגב' נטלי פילו החלטה מבוא 1. הנילון היה בתקופה הרלוונטית עיתונאי: במקומונים, בערוץ הראשון וברדיו "קול רגע". לדבריו עד ובסמוך לחודש אוקטובר 2012 היה עיתונאי בערוץ הספורט. כיום אינו עובד כעיתונאי. המתלונן שימש בתקופה הרלוונטית (וגם כיום) כמבקר עירית טבריה. 2. לפתח הדברים נציין כי הסכסוך בין המתלונן לבין הנילון רחב היקף הוא ואף גלש לערכאות משפטיות, אך בהתאם להחלטתו של המשנה ליועמ"ש מועצת העיתונות עו"ד אילן שדי, תוחמה מסגרת הדיון בפנינו (רק) לעניין דברים שאמר הנילון בתאריך 9 אוגוסט 2012 במהלך ישיבת מועצת העיר טבריה ("להלן: "הישיבה") ואשר בהם, לטענת המתלונן, נעברו עבירות בניגוד לתקנון האתיקה של העיתונאים, בכך שבאותם דברים חשף הנילון כי המתלונן שימש מקור עיתונאי שלו. טענות הצדדים והדיון בבית הדין. 3. לישיבת בית הדין שהתקיימה בתאריך 9/12/12 התייצבו המתלונן והנילון וטענו טענותיהם כאשר בעיקרו של דבר חזרו על הדברים שבאו לביטוי במסמכים שהועברו לבית הדין. 4. בבסיס העניין לא הייתה ביניהם מחלוקת עובדתית באשר לדברים שאמר הנילון למתלונן במהלך הישיבה: מר אלי סבתי: אני לפחות לא כמוך מדליף לעיתונאים. ערימות בבית של מסמכים שהדלפת לי בתור עיתונאי. תתבייש לך. (פרוטוקול הישיבה עמוד 61 שורות 1-2) 5. הנילון חזר והבהיר כי במהלך הישיבה, פגע בו המתלונן בדברים ובתגובה חשף את עובדת היות המתלונן מקור עיתונאי שלו. דיון והכרעה 6. בפועל לא הייתה מחלוקת עובדתית לעניין הדברים שנאמרו ותומללו בפרוטוקול הישיבה. השאלה העומדת להכרעתנו היא האם נעברה עבירה לפי תקנון האתיקה של מועצת העיתונות. 7. סעיף 22 לתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות קובע: 22. לא יגלו עיתון ועיתונאי מידע שנמסר להם בתנאי שיישאר חסוי ולא יחשפו זהותו של מקור חסוי אלא בהסכמתו של המקור. 8. לפיכך, וראשית לכל, עלינו לדון בשאלות האם המידע שמסר המתלונן לנילון נמסר "בתנאי שיישאר חסוי..." והאם המתלונן היה "מקור חסוי". 9. לצורך מתן מענה לשאלה נבחן את נקודות המבט הן של המקור (המתלונן) והן של העיתונאי (הנילון). 10. מנקודת מבטו של המקור, הרי שהמתלונן לא אישר בפנינו שהעביר לנילון מידע חסוי ואף לא אישר בפנינו כי היה מקור חסוי. דווקא דברי המתלונן יכולים להצביע על מצב הפוך שהרי בפרוטוקול הישיבה נמצא המתלונן אומר: "מר בני אליהו: אני מודה. רבותיי, אני רוצה להודות, אני בני אליהו מבקר העיריה, רוצה להודות שבמשך שנים העברתי לאלי סבתי הודעות לעיתונות. אלי סבתי, תעשה עם זה מה שאתה רוצה." (פרוטוקול הישיבה, עמוד 61 שורות 6-9) 11. בדיון בבית הדין אמר המתלונן: "בני אליהו: כל מה שאני אומר כאן, אינו מאשר, אינו הודאה מצידי שהעברתי לו את החומרים האלה" (פרוטוקול ישיבת בית הדין שורות 9-11). ובהמשך פרוטוקול ישיבת בית הדין המשיך המתלונן ואמר: "מתוקף תפקידי כמבקר, אלי השתמש במידע רב בחומר שהתקבל מחומר שקשור למבקר העירייה והביא אותו לידיעת הציבור ועשה עבודתו נאמנה. איך הוא קיבל אותו? אני לא אכנס לסוגיה זו.." (פרוטוקול ישיבת בית הדין, עמוד 1 שורות 23-24. ההדגשות לא במקור – ע.ס) 12. מכאן אנו למדים שמנקודת מבטו של המתלונן דווקא, לא הוכח בפנינו שמדובר ב "מידע בתנאי שיישאר חסוי" ו/או ב"מקור חסוי" במיוחד ככל שמדובר במידע בהודעות לעיתונות שברור שאינו חסוי לא באשר למידע ולא באשר למקור. 13. מאידך, מנקודת מבטו של העיתונאי גם אם לא שוכנענו שהיה מדובר במידע "בתנאי שיישאר חסוי ", שוכנענו ללא צל של ספק שהנילון ראה במתלונן "מקור חסוי". שהרי אין פרשנות אחרת להבין את התבטאותו של הנילון בישיבה כי: "מר אלי סבתי ... אני לפחות לא כמוך מדליף לעיתונאים. ערימות בבית של מסמכים שהדלפת לי בתור עיתונאי. תתבייש לך...." (פרוטוקול הישיבה עמוד 61 שורות 1-2) 14. ברור לכל שכאשר עיתונאי עושה שימוש במטבע הלשון "הדלפה" הרי שמנקודת מבטו, גם אם לא מדובר במידע "בתנאי שיישאר חסוי", אין ספק שמדובר ב "במקור חסוי", והחשיפה של המתלונן כ"מדליף" כמוה כחשיפת "מקור חסוי" 15. לדעתנו, לעניין תקנון האתיקה המקצועית של העיתונות, כאשר העיתונאי עצמו סבור שמדובר ב"מקור חסוי", נקודת מבטו היא הקובעת, ובכך נעברה העבירה. 16. אין צורך להרבות במילים באשר לחשיבותו של החיסיון העיתונאי. העיתונות והעיתונאים נאבקים ושומרים בדווקנות ובאדיקות על הזכות לחסיון עיתונאי (חסיון המידע כמו גם חסיון המקורות) והדבר בא לביטוי גם בפסיקות בתי המשפט. כך, רק לאחרונה פסק בית המשפט העליון והדגיש חשיבותו של עניין זה (רע"פ 761/12 מדינת ישראל נ' מקור ראשון המאוחד (הצופה) בע"מ ואח'. פסה"ד ניתן ביום 29/11/12) . ובענייננו, מאחר שהשמירה על חסיון המקור העיתונאי הוא אחד היסודות החשובים של העבודה העיתונאית, מחויב היה הנילון לשמור באדיקות על חסיון המקור שלו גם אם ניתק הקשר ביניהם, ואפילו חדל הנילון לעסוק במקצוע העיתונות. ובאכסניה זו של מועצת העיתונות - כל המוסיף גורע. סוף דבר 17. אנו קובעים כי הנילון הפר את הוראת סעיף 22 לתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות, בכך שחשף את היותו של המתלונן "מקור חסוי" שלו. 18. בנסיבות העניין, ובהתחשב בעובדה שבשלב זה הנילון אינו עובד כעיתונאי, אנו גוזרים עליו עונש של נזיפה (סעיף 50 ב' בתקנון מועצת העיתונות) 19. זכות ערעור כקבוע ב סעיף 52 א' לתקנון המועצה. ניתנה היום 1 ינואר 2013 בהעדר הצדדים. _____________ עמנואל סלע, עו"ד יו"ר ___________ אורי בינדר חברה ____________ רן רזניק חבר