יום ו', יד’ בניסן תשע”ט
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
בבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בשבתו כערכאת ערעור. המערערים: המתלוננת גב' בתיה כרמון, והנילונים מר אמיר אורן ועיתון "הארץ", באמצעות ב"כ עו"ד מיבי מוזר ועו"ד שירה בריק–חיימוביץ. נוכחים: חברי בית הדין: עו"ד יורם סמואל – יו"ר, מר מעוזיה סגל, עו"ד משה רונן, מר אורי בינדר, מר אמנון נדב. המתלוננת/מערערת: גב' בתיה כרמון. הנילונים/מערערים: מר אמיר אורן וב"כ עו"ד תמיר גליק.

12.5.08 תיק: 45/2005 בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בפני: עו"ד משה קפלנסקי - אב"ד גב' אלינוער רבין - חב"ד מר חגי קרן צבי - חב"ד המתלוננת: גב' בתיה כרמון - נ ג ד - הנילונים: עיתון "הארץ" מר אמיר אורן ע"י ב"כ עו"ד שירה בריק פסק הדין פתח דבר: עסקינן בכתבה שפורסמה ב- 21.10.2005 בעיתון ה"ארץ" פרי עטו של העיתונאי אמיר אורן (להלן: "אורן" ו/או "הנילון") שכותרתה הראשית "פתקה צהובה אחת עוקפת את כל הטכנולוגיות של דיסקין", וכותרתה המשנית תככים ויצרים בשירות המדינה, בריתות ונקמות, אי- סדרים ופרצות בטחוניות מתגלים במשפט הדיבה של בתיה כרמון נגד "ידיעות אחרונות"". הכתבה עוסקת בחשד על קשרים בלתי כשרים בניפוק אשרות לישראל בין בתיה כרמון (להלן: "המלינה" ו/או "כרמון") הממונה על אשרות עובדים זרים במשרד הפנים לבין זוהייר חמדן, מי שביקש את האשרות למען אחרים (להלן: "חמדן"). בכתבה צוין כי מבקשי האשרה הגישו פתקה צהובה כתובה בערבית ומוטבעת חותמת משרד הפנים וחתימה שזוהתה כחתימת כרמון. הכתבה משתרעת על 2 עמודים ובמרכזה 2 צילומים האחד- ראש השב"כ יובל דיסקין והשניה של המלינה. תחת צילום ראש השב"כ הכיתובית- "דיסקין- מחט בערימת מחט" בעוד תחת צילום המלינה כיתובית "כרמון. היא אדם יקר" (להלן: "הכתבה"). במועד הפרסום התנהלה התדיינות משפטית בין כרמון לבין ידיעות אחרונות והעיתונאים מיכל גרייבסקי ומרדכי גילת בעילה של עבירה על חוק איסור לשון הרע בת.א (שלום ירושלים) 3438/03 בתיה כרמון נגד "ידיעות אחרונות" ואח' תק- של 2008 (2) (להלן: "תביעת הדיבה"). מהכותרות- הראשית והמשנית- עולה לכאורה כי אי סדרים ופרצות ביטחוניות מתגלים במשפט הדיבה. קדמה לכתבה כתבה של צבי הראל מ- 24.6.2005 בעיתון הארץ על תביעת הדיבה תוך הבאת פרטים מתצהירים שהוגשו במשפט (להלן: "כתבת הראל"). לאחר פרסום כתבת הראל פנתה כרמון, הן בכתב והן בטלפון, לעורך עיתון הארץ על מנת להעמיד את הדברים על דיוקם, ברם לא נענתה. בתלונה הלינה כרמון על נקיטת עמדה בעיצומו של הליך משפטי וזאת ללא בדיקת העובדות לאישורן, וכטענתה מכתביה אף לא נענו. עיקרי התלונה: מלשון הכתבה ניתן להסיק שכרמון סיכנה את בטחון המדינה באופן העלול לאפשר כניסת גורמים עוינים לארץ. בכתבה מוצגת כאחרונת המושחתות והמסכנת את בטחון המדינה תמורת בצע כסף. סיכום אורן כתבתו: "ב-10,000 דולר, מחיר מבצע, עלול אל קאעדה או אירגון עוין אחר לקבל חוליה שלמה בישראל, עם דרכונים מוחתמים באשרות כדין, בדרך לפיגוע קטלני בעורף". בניגוד לעיתונאי הראל, אשר בזמן כתיבת הכתבה, היו בפניו רק התצהירים מתביעת הדיבה. הרי שבפני אורן, בעת כתיבת הכתבה עמדו עתה תמלילי העדויות מתביעת הדיבה אשר הושמעו לאחר פרסום כתבתו של הראל. פרסום כתבה שכזו ללא פניה לקבלת תגובה בגדר מעשה חמור ועל אחת כמה וכמה כשמדובר במי שהקדישה ימים ולילות לסתימת פרצות ביטחוניות. נוכח קשר חברי בין הנתבעים במשפט הדיבה לבין אורן הצריך לדידה בדיקה מדוקדקת בטרם פרסום הכתבה. טענת כרמון, שלא הייתה מיוצגת על ידי עורך דין, כי הנילונים הפרו שורה של סעיפים בתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות (להלן: "התקנון") ברם לענייננו נתמקד ברלוונטי ביניהם סעיף 8 שלשונו כהאי לישנא: פגיעה בשם הטוב- "לא יפרסמו עיתון ועיתונאי ללא הסכמתו של אדם דבר הנוגע לפרטיותו או לשמו הטוב והעלול לפגוע בו, אלא אם קיים עניין ציבורי בפרסום ובמידה הראויה. פרסום דבר כאמור מצריך ברגיל בירור מוקדם עם הנוגע בדבר ופרסום הוגן של תגובתו". עיקרי תשובת הנילונים: המדובר ב"פרסום מותר" ואינו מחייב פנייה לקבלת תגובה. הכתבה מהווה דין וחשבון אמיתי על דברים שנאמרו מפי עדים בדיון פומבי שהתקיים בבהמ"ש. כרמון איננה נושא המאמר. העדויות אומנם נשמעו אגב תביעת הדיבה אך הכתבה לא עסקה בה, אלא בנושא החשש מנוהלי סיכול טרור בשב"כ שאינם מספקים ובחשש לפרצה ביטחונית אפשרית. בכתבה לא הובאה גירסה באשר לדרך בה השיגו מבקשי אשרות את הפתקה הצהובה עם חותמת משרד הפנים ולא יוחסו למלינה מעשים פסולים. לכל היותר ניתן להבין מהמאמר כי מישהו "סיפסר" בפתקים בחתימת כרמון, אך זאת ללא יחוס כוונה או אפילו ידיעה לכרמון. בסעיף 8 לתקנון- הוספה המילה ברגיל ולא בכדי. כתבה המדווחת על הליכים משפטיים איננה כתבה "רגילה" המחייבת "ברגיל" תגובה. לכן המלינה לא עמדה בנטל להוכיח כי המקרה נכנס לגדריו של הסעיף. הליכים משפטיים פומביים מדווחים ב"שידורים חיים" בכלי תקשורת אלקטרוניים, עדויות מדווחות ממסדרונות בהמ"ש, דיווחים מחוץ לאולמות המשפט נמסרים לציבור בזמן אמת ולכן היקנה החוק הגנה מוחלטת הנוגעת לדיווח על הליך משפטי, ומכאן נקבע בתקנון החרגת בקשת תגובה מקום שהכתבה אינה כתבה "רגילה" המחייבת בירור מוקדם. דיון: השאלה העומדת לדיון, האם המקרה נכנס לגדריו של סעיף 8 לתקנון ואם לא, האם חייב את הנילונים בפנייה לקבלת תגובה. פירוש הסעיף ככל שהמדובר בכתבה עיתונאית רגילה הרי שיש לפנות לאותו גורם נשוא הכתבה ואשר נושא הכתבה נוגע לפרטיותו ולקבל ממנו תגובה. על פרשנות זו מסכימים הצדדים. כן, אין חולק כי לא ניתנה למלינה הזכות להגיב. במרכז הכתבה 2 צילומים- של ראש השב"כ והמלינה. אף אם רצה לשמור, אורן, על ביטחון המדינה וגם אם כל ששאף לעשות היה לאותת לגורמים שונים במערכת הביטחון על הסכנה שנחשפה, יש בהטבעת צילומה של כרמון, בעיקר לאור גודלו של הצילום, מיקומו ביחס לכתבה ומידותיו, תחושה צורמת. אם המטרה שעמדה לנגד עיניו של אורן היא ביטחונית אזי פרסום צילומו של דיסקין מובן, שכן, שמו, דמותו, ותפקידו כראש השב"כ מאופיינים עם נושא הביטחון ובעלי זיקה הגיונית למטרה אותה הציב, כדבריו, הנילון. מעבר לנדרש נדגיש כי כרמון זכתה במשפט הדיבה, ועל אף שפסה"ד אינו חלוט מחמת שהוגש עליו ערעור לבהמ"ש המחוזי בי-ם אין להתעלם מממצאיו הקובעים כי דברי דיבה הוצאו כנגדה ושמה הוכפש. החלטה טעמי הביטחון כשהם לכשעצמם ובמיוחד חשיבותם, לא מצדיקים כי תמונתה תובא במסגרת הכותרות ותוכן הכתבה. התלונה נמצאה מוצדקת בעיקרה. מחד ניתן לראות כי אכן המדובר בכתבה אשר עיקר תכליתה דיווח על הליכים משפטיים במעטפת דאגה ביטחונית ומעין התרעה לציבור. הכתבה שזורה הערות המהוות אמירות פוגעניות על תפקודה המקצועי ואופייה של המלינה. הכותרות, הצילומים, הכתוביות ותוכן הכתבה לא יכולים להותיר הקורא שלא תחת המסקנה כי בפעולותיה המלינה פגעה בביטחון המדינה. על אורן היה לערוך בירור מוקדם ולקבל את תגובתה של כרמון בטרם הפרסום ולהביאה בכתבה ומשלא נתבקשה תגובת המלינה יש בכך משום הפרה של סעיף 8 לתקנון האתיקה המקצועית ולפיכך אנו מטילים על הנילונים עונש של אזהרה בהתאם לסעיף 50 לתקנון. בנוסף, ובהתאם לסעיף 51א' לתקנון מועצת העיתונות בישראל אנו מורים על פרסום החלטת בית הדין בעיתון הנוגע לענין, בהקדם האפשרי ובהבלטה הראויה, כאשר הנוסח יהיה כדלקמן: "ב- 21.10.2005 פורסמה כתבה שכותרתה "פתקה צהובה אחת עוקפת את כל הטכנולוגיות של דיסקין". בית הדין קבע כי טרם הפירסום לא נערך בירור מוקדם ולא נתקבלה תגובת המלינה ולאור זאת הוטל על העתונאי אמיר אורן ועתון הארץ עונש של אזהרה". לא יינתן להחלטה פרסום לפני עבור תקופת הערעור, ואם הוגש ערעור – עד למתן החלטה בערעור. עפ"י סעיף 52ב' זכות הערעור היא תוך 10 ימים מיום שהודעה ההחלטה ע"י בית הדין. ניתן ביום 7.9.2008. _______________ ________________ ________________ משה קפלנסקי, עו"ד הגב' אלינוער רבין מר חגי קרן- צבי אב"ד חברת בית הדין חבר בית הדין בבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בשבתו כערכאת ערעור תלונת בתיה כרמון נגד אמיר אורן ועיתון "הארץ" המערערים: המתלוננת: גב' בתיה כרמון הנילונים: מר אמיר אורן ועיתון "הארץ", באמצעות ב"כ עו"ד מיבי מוזר ועו"ד שירה בריק-חיימוביץ נוכחים: חברי בית הדין: עו"ד יורם סמואל – יו"ר מר מעוזיה סגל עו"ד משה רונן מר אורי בינדר מר אמנון נדב המתלוננת/מערערת: גב' בתיה כרמון הנילונים/מערערים: מר אמיר אורן וב"כ עו"ד תמיר גליק ה ח ל ט ה בדיון שהתקיים ביום 27 בדצמבר 2009, הושגה בין הגב' בתיה כרמון לבין עיתון "הארץ" והכתב אמיר אורן, ההסכמה הבאה: 1. ההחלטה של הערכאה הראשונה – מבוטלת. 2. עיתון "הארץ" יפרסם בהקדם את הידיעה הבאה: "בגליון "הארץ" מיום 21.10.05 פורסמה כתבה שכותרתה "פתקה צהובה אחת עוקפת את כל הטכנולוגיות של דיסקין". בית הדין לערעורים של מועצת העיתונות קבע כי טרם הפרסום לא נתבקשה תגובת המתלוננת בתיה כרמון למרות שהיה על העיתונאי אמיר אורן ועל עיתון "הארץ" לקבל את תגובתה" בית הדין לערעורים נתן להסכמה דלעיל תוקף של החלטה. ניתן ביום 27.12.09 עו"ד יורם סמואל – יו"ר מר מעוזיה סגל – חבר עו"ד משה רון – חבר