יום א', כט’ בכסלו תשע”ח
משתתפים בצערכם על מותו של אחיכם, ד"ר ניסן לימור, ומוסרים את תנחומינו לכל בני המשפחה. מועצת העיתונות בישראל
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
זאת בעקבות פגישת מזכ"ל מועצת העיתונות, מוטי רוזנבלום עם מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ניצן חן *** מועצת העיתונות: "התקשורת הישראלית חופשית ומסוגלת לעכל גם דעות שאינן לרוחו של הרוב המכריע בה"
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
נשיאות מועצת העיתונות בישראל החליטה בישיבתה בתאריך (18.7.2017), להאריך את כהונתו של מזכ"ל המועצה הנוכחי, מוטי רוזנבלום, ולקצוב את כהונת המזכ״ל למשך שלוש שנים עם אפשרות הארכה.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
 
בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי מועצת העיתונות, שלוחים בזאת תנחומינו למשפחת פרנקל היקרה, עם פטירתו של יוסף פרנקל ז"ל, שהיה חבר נשיאות מועצת העיתונות ותרם לה רבות מניסיונו וחוכמתו.
 
כמעט הצליחו החברים הנפלאים, אבירי זכויות האנוש ב"מועצת זכויות האדם" של האו"ם, לשכנע אותי שאין גרועים מאיתנו הישראלים על פני כדור הארץ. ואז באו החברים מארגון "כתבים ללא גבולות", והחזירו אותי לגבולות הפרופורציה. מאמר דעה/ אריק בכר

התאהבות, יספר לכם כל מדען מתחיל, גורמת לשינויים ניכרים בגוף האדם; גופנית, אנחנו מאבדים תיאבון ויכולת שינה. ונפשית, ובכן, אנו חשים התעלות רוח, ואהבה חדשה נוטה להפוך אותנו ליצורים בוהים, עם תפיסת מציאות מעוותת משהו, לפחות עד שהלהבה דועכת. לפני שבועיים ראינו את התופעה באוסלו, היכן שוועדת פרס נובל, מוכת אהבה לנוכח נשיאה החדש והמצודד של ארצות הברית, הצליחה להרים לכל האנושות את הגבה. ואם הסקנדינבים הקרירים נלפתו בעבותות האהבה, מה לנו כי נלין על הצרפתים, המוכנים לספר לכל מי שמבין את שפתם, כי אין מבינים גדולים מהם בנושאים שבלב. הנה, רק היום, ראינו שוב מה קורה לתפיסת המציאות והמרחב כאשר המוח האנושי נופל ברשתה של אלת האהבה. מחרתיים יציין הנשיא האמריקני ברק אובמה מלאת 10 חודשים לכניסתו לבית הלבן, והשפעתו על בלוטות האהבה העולמית רק צוברת תאוצה. ארגון "כתבים ללא גבולות", שמרכזו בפריז, פרסם היום את הדו"ח השנתי שלו על מצב חופש העיתונות בעולם. ישראל מככבת בו לשלילה, אבל לזה נשוב במורד שורות אלה. מה שיותר מעניין הוא מה קרה לחופש העיתונות באמריקה. בשנה שעברה, היא מוקמה במקום ה-40. והנה היום נתבשרנו כי היא זינקה, מעשה פלא, למקום ה-20. מרשים מאוד. וכל זאת למה? ככה. או אם לצטט ישירות מהסברי הארגון: "לבחירתו כנשיא של ברק אובמה, והעובדה שגישתו פחות נצית מזו של קודמו, יש קשר חזק לזה". אתם הבנתם את זה? העורכים הצרפתיים של המחקר כל כך מאוהבים בנשיא החדש, נפשם כה יוצאת אל השקפת עולמו, עד שהטיסו את אמריקה במעלה סולם חופש העיתונות. ואנו שואלים: מה, לכל הרוחות, הקשר? מה בין גישתו של נשיא אמריקה לחיים, לבין חופש העיתונות. האם קודמו, שאכן היה נצי יותר מזה שהחליפו, שיסה את הבולשת האמריקנית לכלוא עיתונאים במרתפיו ולענותם? האם בזמנו של ג'ורג' בוש הוטלה על עיתוני ארה"ב צנזורה דרקונית? האם נסגרו עיתונים בצו נשיאותי? מה זה משנה. הכתבים ללא גבולות פשוט מאוהבים ללא הגבלות. כה מאוהבים עד שאינם שמים לב למלחמתו של אובמה ברשת "פוקס" האמריקנית בחודשים האחרונים. וזה אפילו בלי שום ניסיון של הממשל היוני למרוח את חיוכו כובש הלבבות הצרפתיים של הנשיא על הסיפור. דובר הבית הלבן הודיע, בלי שום בושה, כי הנשיא עד כדי כך אינו מאוהב ברשת בעלת הנטייה הימנית הברורה, עד שאין בכוונתו לשתף איתה פעולה. במילים פחות מכובסות, זה אומר שאין ראיונות ויש גישה מאוד צוננת ומוגבלת למשכן הנשיא. זה לא היה צריך לעניין אותנו, כל נושא חופש העיתונות באמריקה. יש לנו צרות משלנו. אבל השאלה היא מה עשתה תפישת המציאות של הכתבים ללא גבולות, כאשר השליכו את העיתונות בישראל למעמקי הביב המזרח תיכוני, ומיקמו אותה במקום ה-93 בעולם, הרחק מתחת לכוויית, מתחת לאלבניה, ואיחוד נסיכויות המפרץ, והרפובליקה המרכז אפריקנית. הרחק מתחת לגרמניה, היכן שכל ראיון עיתונאי עם פוליטיקאי חייב, ללא יוצאים מהכלל, לעבור שכתוב ועריכה של המרואיין לפני שהוא יורד לדפוס. בואו נתערב שרובכם לא ידעתם את זה. הרחק מתחת ללבנון, היכן שעיתונאים בודקים היטב את השאסי של המכונית כל בוקר, לאחר שאחדים מהקולגות עלו השמיימה בקול פיצוץ עז. באמת אין להם גבולות, לכתבים האלה בפריז. קשה לדעת מה עבר עליהם כששיגרו את השאלונים שלהם לרחבי העולם, וכשניתחו את התוצאות שהתקבלו. בינינו, לכו תעבדו נתונים כל כך מורכבים כשאתם מאוהבים עד מעל הראש.