יום ו', יד’ בניסן תשע”ט
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
העיתונאית בלהה לוטן ננזפה על פרסום כתבה מוטית ומגמתית ועל שפעלה תוך ניגוד עניינים מהותי

בבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונותמותב בית הדיןעו"ד ארנה לין – יו"רמר אלכס דורון - חברגב' אלינוער רבין – חברההמתלונן: בנק דיסקונט לישראל – ע"י ב"כ עו"ד זהר משעולי וגב' שרית וייס, דוברת הבנק.הנילונה: גב' בלהה לוטן – טענה בעצמה.פסק דין1. הנילונה, הגברת בלהה לוטן, היא כתבת ועורכת "המקומון החדש" המתפרסם בקרית גת, בעלת אתר האינטרנט "קרית גת נט" וכתבת ב"רדיו דרום". ביום 27.1.06 פרסמה במקומון כתבה פרי עטה, תחת הכותרת "בית המשפט פסק העיקול יוסר, אך בנק דיסקונט החליט אחרת". לפי הכתבה, סירב בנק דיסקונט להסיר עיקול מחשבונה של לקוחה למרות פסק דין מפורש של בית משפט השלום בתל אביב, שהורה להסיר את העיקול. העיקול הוסר, לבסוף, רק לאחר פנייתה של הלקוחה לאתר האינטרנט "קרית גת נט".2. בנק דיסקונט התלונן למועצת העיתונות כי הכתבה סילפה את העובדות, ערבבה עובדות ודעות וכן לא הביאה את תגובת הבנק שהועברה לכתבת. לדברי הבנק, הכתבת והעורכת בלהה לוטן הסתירה מהבנק ומהקוראים את העובדה שהיא אמה של הלקוחה שבה מדובר (מיכל לוטן), וכי מדובר בחשבון בנק שלכתבת עצמה ולבעלה היה יפוי-כוח בו. לטענת הבנק, בלהה לוטן היתה מעורבת אישית במגעים להסרת העיקול ואף הפעילה לחץ על הבנק להסיר את העיקול תוך שימוש בעיסוקה כעיתונאית .לטענת הבנק, במעשיה אלה עברה הנילונה על סעיפים 6 ("אובייקטיביות"), 15 ("ניגוד עניינים"), ו-16 ("שימוש לרעה") לתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות.3. הגב' לוטן טענה, כי העובדות שפרסמה מדוייקות וכי פרסמה נוסח של תגובת הבנק שקיבלה בדואר אלקטרוני מדוברת הבנק - נוסח שונה מזה שהגיש הבנק לבית הדין.לעניין הסתרת מעורבותה האישית בפרשה, לא הכחישה העיתונאית את מעורבותה במגעים להסרת העיקול מחשבון הבנק של בתה. היא טענה, כי לא היה מקום לגילוי הקשר האישי שלה לפרשה לפני אנשי הבנק מאחר שאנשי הבנק מכירים היטב אותה ואת קשרי המשפחה שלה. לעניין ניגוד העניינים שבין תפקידה כעיתונאית לבין סיקור פרשה הנוגעת לה ולמשפחתה טענה, כי העובדה שהיא עיתונאית אין פירושה שהיא מנועה מלעסוק בעניין שבו מעורב מי מבני משפחתה. בדיון בבית הדין הוסיפה הגב' לוטן כי לדעתה, במקומון קטן בעיר קטנה, יש סבירות גבוהה שהיא תכתוב על נושאים שיש לה בהם עניין אישי כזה או אחר, ואין דרך להימנע מכך. לפיכך, במקומון כזה לא ניתן ליישם את הוראות תקנון האתיקה כלשונן.4. בדיון ביום 18.9.06 החליט בית הדין כי על הגב' לוטן להציג מסמכים שונים לעיונו, בהם נוסח התגובה שקיבלה לטענתה בדואר אלקטרוני מהבנק. אולם הנילונה לא העבירה את המסמכים, וזאת חרף התחייבויותיה החוזרות לעשות כן, וחרף שלוש פניות אליה. ביום 10.1.07 נתן בית הדין החלטת ביניים לפיה, אם לא תמציא הנילונה את המסמכים בתוך 14 ימים, ייתן בית הדין החלטה או פסק דין בעניינה בהסתמך על החומר והמסמכים הנמצאים לפניו. הגב' לוטן לא המציאה את המסמכים במועד ואף לא עד למועד כתיבת פסק הדין.5. בית הדין קובע, כי יש ממש בתלונת הבנק שהכתבה מוטית ומגמתית, וניכר בה שהיא אינה אובייקטיבית.6. בית הדין קובע, שהגב' לוטן פעלה תוך ניגוד עניינים מהותי וממשי, ושהוא בלב ליבו של האיסור הקבוע בסעיף 15(א) לתקנון האתיקה: מדובר בקרבה משפחתית מדרגה ראשונה; בכתבה שפורסמה כחודשיים בלבד לאחר המאורעות שתוארו בו ובטרם הסתיים הסכסוך; לנילונה חלק נכבד ביצירת החוב, שבגללו הוטל עיקול על החשבון של בתה, שהוא לב הסכסוך, והיא היתה מעורבת באופן אקטיבי במגעים עם הבנק.לעניין הגילוי הנאות קובע בית הדין, כי דבר הקרבה המשפחתית אכן לא הוזכר בכתבה ולא הובא לידיעת הבנק, אולם בנסיבות המקרה, גם אילו נעשה גילוי נאות, לא היה בכוחו כדי לרפא את הפגם של פעולה בניגוד עניינים, והיה על הגב' לוטן להימנע מפרסום הכתבה.בית הדין דוחה את טענתה של הנילונה, שלפיה במקומונים קטנים לא ניתן ליישם כלשונו את הכלל לגבי ניגוד עניינים. במקומונים קטנים ובישובים קטנים, כללי האתיקה שרירים וקיימים. כוחה של המילה הכתובה ופוטנציאל הפגיעה שבה גדולים מאוד, דווקא משום ש"הכל מכירים את הכל", ומשום שקיימת סבירות גבוהה שתושבי המקום נחשפו לכתבה. 7. מחמת הספק קבע בית הדין, שהגב' לוטן לא עברה על סעיף 16 לתקנון האתיקה, העוסק בשימוש לרעה במעמדו, תפקידו וכוחו של עיתונאי.נוכח חומרת העבירות ונוכח תפקידיה הבכירים של הנילונה במקומון, במערכת "רדיו דרום" ובאתר האינטרנט "קרית גת נט", החליט בית הדין לנזוף בה ולחייב את המקומון שבעריכתה לפרסם במלואו את התקציר הבא, בתוך 14 יום מיום שיועבר פסק-הדין לידה. כמו-כן, יועבר התקציר לפרסום בשניים משלושת העיתונים היומיים: הארץ, מעריב, ישראל היום:החלטת ביה"ד לאתיקה של מועצת העיתונותבעניינה של העיתונאית בלהה לוטןביום 27.1.06 פרסם "המקומון החדש" בקרית גת כתבה פרי עטה של עורכת המקומון, בלהה לוטן, ולפיה סירב בנק דיסקונט להסיר עיקול מחשבונה של לקוחה למרות פסק דין מפורש של בית המשפט.בעקבות תלונת בנק דיסקונט, דן בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בפרשה וקבע:1. הכתבה היתה מוטית ומגמתית.2. העיתונאית בלהה לוטן פעלה תוך ניגוד עניינים מהותי וממשי, מאחר שהלקוחה שבה מדובר היא בתה, ומאחר שהעיתונאית עצמה היתה מעורבת באופן פעיל בסכסוך עם הבנק ובמגעים איתו. המידע על מעורבותה בפרשה לא הובא לידיעת הקוראים או לידיעת הבנק.3. מחמת הספק קבע בית הדין, שהגב' לוטן לא עברה על סעיף 16 לתקנון האתיקה, העוסק בשימוש לרעה במעמדו, תפקידו וכוחו של עיתונאי.בית הדין נזף בגב' לוטן וציווה לפרסם את תמצית פסק הדין ב"המקומון החדש" ובשני עיתונים יומיים. הנוסח המלא של פסק הדין יפורסם באתר האינטרנט של מועצת העיתונות.ניתנה ביום: 20.9.07------------------------ ----------------------- ----------------------עו"ד ארנה לין - יו"ר אלכס דורון – חבר אלינוער רבין –חברה