יום ש', כ’ באייר תשע”ט
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בישראל, בערכאת ערעור, קבע כי האתר הפר את הסעיפים 6.ד ו-8 לתקנון האתיקה המקצועית.

הבהרההחלטה: ההחלטה בתיק זה מתייחסת לתלונה שהוגשה על ידי מר מיכאל רוזנטל כנגד העיתונאי יואב יצחק והאתר "ניוז 1", ותקפה רק ביחס לנילונים שכנגדם הוגשה התלונה.אין בהחלטה זו כדי לקבוע מימצא או מסקנה ביחס לעיתונאי מר אמיר זוהר,אשר לא היה צד לדיון ולא התגונן כנגדו, לרבות בכל הקשור לקבלת תגובה ממר רוזנטל או להוצאת לשון הרע נגדו.למען הסר ספק, מובהר כי עניינו של מר אמיר זוהר לא נדון כלל ועיקר.הבהרה זו מהווה חלק בלתי נפרד מהחלטת בית הדין.ניתנה היום ה-30 במאי, 2012. בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות תיק: 205/2010 בשיבתו כערכאת ערעור ערעור: 206/2011 בפני חברי בית הדין: עו"ד יורם סמואל – אב"ד גב' עדה אושפיז עו"ד משה נגבי פרופ' מיכאל קורינאלדי מר מנשה רז בעניין: מיכאל (מיקי) רוזנטל רחוב ניצנה 13, גבעתיים 53364 טלפון: 03-7311960 המערער - נ ג ד - יואב יצחק ואתר האינטרנט news1 תאריך פרסום: 3 בנובמבר, 2010 שם הכתב: אמיר זוהר המשיב החלטה עו"ד יורם סמואל – אב"ד ביום 30.11.2010, הגיש העיתונאי מיכאל (מיקי) רוזנטל (להלן: "המתלונן"), תלונה למועצת העיתונות (להלן: "המועצה") נגד עורך ומו"ל של אתר האינטרנט NEWS 1 (להלן: "האתר") העיתונאי יואב יצחק (שייקרא להלן: "הנילון") ונגד האתר, בטענה שביום 3.11.2010, פורסמה באתר מחלקה ראשונה כתבה, שממנה עולה כאילו המתלונן סייע לגורמים עבריינים לקבל פיצוי מחברת יורוקום נדל"ן. היועץ המשפטי של מועצת העיתונות קבע, כי יש להעביר את התלונה לדיון בפני בית הדין המשמעתי של המועצה. לצורך כך מונה מותב בראשותו של ד"ר יובל קרניאל וחברים בו מר רועי כ"ץ וגב' רותי סיני. הנילון סירב להתייצב בפני בית הדין בטענה, כי הוא אינו מכיר בסמכותו. בית הדין דן בתלונה, אך החליט ברוב דעות שאין בידיו תמונה ברורה דיה, ועל כן הוא אינו מסוגל להכריע בתלונה. חברת בית הדין הגב' רותי סיני שהייתה בעמדת מיעוט גרסה שהנילון הפר את סעיף 8 לתקנון האתיקה של המועצה, בכך שלא ביקש את תגובת המתלונן לכתבה, קודם לפרסומה. החלטת בית הדין ניתנה ביום 1.6.2011. המתלונן ערער על החלטת בית הדין. לצורך דיון בערעור הרכיבה המועצה מותב בו חברים עו"ד יורם סמואל (אב"ד), וכן הגב' עדה אושפיז, מר משה נגבי, הגב' ליאורה עיני ופרופ' מיכאל קורינאלדי. ערכאת הערעור קיבלה ביום 25.8.2011, החלטת ביניים בה קבעה, כי יש לבית הדין סמכות לדון בתלונה, וזאת על-פי סעיף 39 לתקנון המועצה. הואיל וחברת המותב הגב' ליאורה עיני פרשה, ובמקומה ישב בדין מר מנשה רז, אנו דנים מחדש בשאלה זו ומחליטים, כי בית הדין של המועצה רשאי לדון בכל תלונה נגד עיתון או נגד עיתונאי, גם אם איננו חבר במועצה. הדיון בערעור לגופו התקיים ביום 30.11.2011, ובו נכחו ארבעה חברי המותב; פרופ' מיכאל קורינאלדי לא נכח בדיון. הואיל ובהתאם לסעיף 52.ד. לתקנון המועצה די במניין של ארבעה חברים, התקיים הדיון. המתלונן התייצב לדיון ואילו הנילון לא התייצב. העובדות: התלונה היא כנגד כתבה (שתיקרא להלן: "הכתבה"), שפורסמה באתר תחת הכותרת: "כך סייעו רונאל פישר ומיקי רוזנטל בהפעלת לחץ על יורוקום, אשר שילמה שני מיליון שקל לניסים אלפרון - עבריין אלים ומסוכן שפלש לקרקע הציבורית שלה". כתבה זו פורסמה תחילה באתר הקרוי "פוסטה", בבלוג של אמיר זוהר ולאחר מכן פורסמה הכתבה גם באתר. בכתבה צוין, כי עו"ד רונאל פישר היה פרקליטו של ניסים אלפרון, וכן הוא חבר של המתלונן, כשהמתלונן הוא גם לקוח של אותו עו"ד פישר. בכתבה מצוין, כי בספטמבר, 2004, עסקה התוכנית "בולדוזר" של המתלונן בפלישות של עבריינים לקרקעות ציבוריות. בין היתר, התייחסה הכתבה לקרקע של הקרן הקיימת לישראל בגבעתיים, אליה פלש אלפרון והקים עליה מכון לשטיפת מכוניות ותחנת דלק. באותה תוכנית ממש הייתה לעו"ד פישר פינה קבועה, בה השיב לשאלות גולשים כמומחה משפטי לענייני ביורוקרטיה. בתוכנית לא צוין, כי עו"ד פישר הינו בא כוחו של אלפרון. בהמשך הכתבה צוין שהיו הליכים משפטיים בקשר לקרקע הזאת, כשבסופם שילמה רוכשת הקרקע - חברת "יורוקום נדל"ן" - שני מיליון ₪ לאלפרון, כפיצוי על פינוי הקרקע. בגוף הכתבה עצמה אין הסבר או פירוט באשר לנאמר בכותרת, כאילו המתלונן היה מעורב בצורה כלשהי בסיוע לאלפרון לקבל פיצוי על פינוי הקרקע, וההתייחסות למתלונן היא עקיפה. בתוכנית יש פינה לעו"ד פישר שהינו, כאמור בא כוחו של אלפרון, ומכאן יכול היה הקורא להסיק כאילו המתלונן סייע לאלפרון לקבל פיצוי על הקרקע. זאת למרות, שברור כי הכתבה של המתלונן נכתבה כביקורת על פלישתם של גורמים עבריינים לקרקעות לא להם, מה גם שאין ציון כאילו עו"ד פישר התייחס בפינתו לעניינים הנוגעים לאלפרון. דיון: הנילון לא הופיע בפנינו וכפר בסמכותנו לדון בתלונה נגדו, עובדה שהביאה את הערכאה הראשונה להחלטה, כי איננה יכולה לקבל הכרעה. אנו סבורים אחרת: שיטתנו המשפטית היא השיטה האדברסרית, הקובעת כי עובדות הנטענות על-ידי צד אחד ואינן מוכחשות על-ידי הצד השני - הן עובדות נכונות, ובית הדין רשאי לקבלן. הוצגה בפנינו הכתבה המקורית וכן תגובה של המתלונן, שפורסמה לאחר פרסום הכתבה. ברור לנו מתוך עיון במסמכים, כי לא הייתה פנייה של הנילון למתלונן לפני פרסומה; במכתביו למועצה אין הנילון מכחיש עובדה זו. לעניין שאר הטענות ניתן להתייחס מקריאת הכתבה עצמה. בעקבות פנייתו של המתלונן לנילון לאחר פרסום הכתבה, שונתה הכותרת ל- "כך פעלו עו"ד רונאל פישר כמייצג ומיקי רוזנטל בתוכניתו בטלוויזיה, בפרשה שבסופה וכתוצאתה שילמה יורוקום שני מיליון שקל לניסים אלפרון - עבריין אלים ומסוכן שפלש לקרקע הציבורית שלה". מהשוואת הכותרות ניתן ללמוד, שאף הנילון הגיע למסקנה, כי הרחיק לכת: לא עוד "סייעו" המתלונן ופישר לאלפרון, ולא עוד "הפעלת לחץ" על יורוקום, אלא המתלונן ופישר רק "פעלו" בפרשה, שבסופה וכתוצאתה שילמה יורוקום לאלפרון. עולה מן האמור, כי הפגם שמצאה הכתבה בהתנהגותו של המתלונן הוא, שבעוד הוא מבקר ומתריע על התופעה של פלישת עבריינים לקרקע לא להם, הרי עורך הדין של אחד מאותם עבריינים מופיע בפינה באותה התוכנית. במהלך הדיון ביקש בית הדין הבהרות מהמתלונן בנושא השתתפותו של עו"ד פישר באותה תוכנית. המתלונן ציין, כי באותה עת כלל לא ידע שעו"ד פישר מייצג את אלפרון, וכי אילו ידע על כך היה מציין זאת בכתבה ב"זעקה גדולה" (כדבריו) ורוב הסיכויים שעו"ד פישר לא היה מופיע בכתבה. יחד עם זאת ציין המתלונן, כי בפינתו באותה תוכנית עו"ד פישר כלל לא עסק בענייני אלפרון, או בענייני הפלישה למקרקעין. מהחומר שלפנינו, לרבות מדברי המתלונן בדיון, אנו סבורים שאנחנו יכולים לקבוע את הקביעות הבאות: א. הכותרת המקורית לכתבה הייתה מטעה בעליל. לא היה ביסוס כלשהו בכתבה לטענה כאילו המתלונן סייע לאלפרון לקבל פיצוי בגין פינוי הקרקע. אדרבא, המתלונן הוקיע את הפולשים לקרקעות הציבור. שיתופו של פרקליטו של אלפרון (עו"ד רונאל פישר) בכתבה, לא סייעה לאלפרון במאומה, ונעשתה מבלי שהמתלונן היה ער לכך שעו"ד פישר ייצג את אלפרון. בכך עברו הנילון והאתר על סעיף 6.ד. לתקנון האתיקה. ב. אנו קובעים, כי הנילון לא פנה למתלונן קודם לפרסום הכתבה, על מנת לאפשר לו לתת את גרסתו. עובדה היא שמשפורסמה הכתבה הגיב המתלונן עליה, ובהתאם לתגובתו תוקנה הכותרת וכן פורסמה התגובה. מכאן, שלא רק עבירה על סעיף 8 לתקנון האתיקה יש כאן, אלא שיש בפנינו המחשה חיה של התוצאה שהייתה קורית אילו פנו למתלונן למתן תגובה. לשון אחר: אם היה הנילון פונה אל המתלונן בעוד מועד, יש להניח, כי לא הייתה מתפרסמת הכותרת, שהעמידה את המתלונן כמי שסייע ל"עבריין אלים" להוציא מבעל קרקע פיצוי שאיננו מגיע לו. הכתבה עם הכותרת המתוקנת אמנם קושרת את המתלונן לפרשת הפיצוי על הקרקע לאלפרון, אך אינה מציינת במפורש כאילו המתלונן סייע לאלפרון. גם המתלונן עצמו ציין בפנינו ברוב הגינותו, שאילו ידע שעו"ד פישר מייצג או ייצג את אלפרון היה נותן על כך גילוי לצופים, ויש להניח שלא היה משתפו בתכנית. גם אם נאמר כי היה זה לגיטימי מצד הנילון לציין, כי היה טעם לפגם בשיתופו של עו"ד פישר בכתבה המסוימת בה נדון עניין הפלישה לקרקע של מרשו (אלפרון), עדיין קיים מרחק בין טעם לפגם זה לבין הצגתו של המתלונן כמי שסייע לאלפרון לקבל פיצוי. מסקנות: לאור הקביעות שפירטנו, אנו מבטלים את ההחלטה של הערכאה הראשונה וקובעים כלהלן: א. האתר NEWS 1 והעיתונאי יואב יצחק עברו על סעיף 6.ד. לתקנון האתיקה המקצועית של מועצת העיתונות, בפרסמם כותרת לכתבה ממנה עולה כאילו המתלונן, מיקי רוזנטל, סייע לניסים אלפרון לקבל כספים מיורוקום כפיצוי על פינוי הקרקע אליה פלש אלפרון. לכותרת זו לא היה ביסוס בכתבה עצמה, ואף הנילונים עצמם תיקנו את הכותרת לאחר שמר רוזנטל מחה על ניסוחה. ב. האתר NEWS 1 והעיתונאי יואב יצחק עברו על סעיף 8 לתקנון האתיקה המקצועית של מועצת העיתונות, בכך שהם לא ערכו, ללא צידוק, בירור מוקדם עם מיקי רוזנטל על נושא הכתבה, זאת למרות שיש בכתבה אמירות שיש בהן כדי לפגוע בשמו הטוב של רוזנטל. לאור זאת אנו נוקטים נגד האתר NEWS 1 ונגד העיתונאי יואב יצחק בצעדים אלה: א. נזיפה. ב. אנו מחייבים את אתר NEWS 1 ואת מר יואב יצחק לפרסם באתר באותה מתכונת שפרסם את הכתבה את החלטה זו של בית הדין במלואה, ללא תוספות וללא השמטות, כשההחלטה תפורסם לאותו פרק זמן בו פורסמה הכתבה, ולהימנע מלפרסם באתר הנ"ל דברי פרשנות כלשהם להחלטה, כל עוד היא מפורסמת. ג. אם לא תפורסם ההחלטה תוך 7 ימים מיום שתועבר לנילונים, יפנה מזכ"ל המועצה לכל העיתונים ואמצעי התקשורת החברים במועצה בדרישה לפרסם את תמצית ההחלטה כפי שתנוסח על-ידנו. ניתנה היום, ה-21 בדצמבר, 2011, ______________ ______________ _______________ יורם סמואל, עו"ד עדה אושפיז משה נגבי, עו"ד אב"ד חברה חבר _________________ _______________ פרופ' מיכאל קורינאלדי מנשה רז חבר חבר