יום ו', יד’ בניסן תשע”ט
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר והמשנה לנשיאה, עו"ד אורנה לין נבחרו ביום רביעי ה-31 באוקטובר 2018, לתקופת כהונה נוספת של שלוש שנים, בישיבה מיוחדת של מועצת העיתונות, שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל-אביב.
 
 
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
העיתון הפר את הסעיפים 4 א' , 4 ג', 5א', 6א', 7 ו-8 של תקנון האתיקה העיתונאית.

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות תל אביב, 17/7/2011 תיק מספר: 6/2011 מר מיכאל ריבקין נגד "ויסטי" חברי בית הדין: גב' דליה זליקוביץ – יו"ר גב' עליזה ז'זק מר ברוך מאירי נוכחים המתלוננים: מר מיכאל ריבקין, רכז עמותת מורשתנו ד"ר זיסרמן-ברוצקי, סגנית יו"ר עמותת מורשתנו הנילונים: לא נכחו בבית הדין. החלטה התלונה הוגשה ע"י מר מיכאל ריבקין, רכז עמותת מורשתנו, עמותה של עולי חבר העמים. עניינה של התלונה היא כתבה, שפורסמה בתאריך 1.4.2010, בעיתון וסטי וחתומה ע"י הכתב ארטום וינצקי. שם הכתבה: המנדט האמריקאי. טענותיו העיקריות הן: 1. הצגת פעילותו של גוף המכונה "מועצת החכמים" בארצות-הברית, והחשש/עמדת הכותב כי מועצה זו עושה כדי להשפיע על מדיניות ממשלת-ישראל במטרה לקדם את החזון האמריקאי לגבי פתרון הסכסוך במזרח התיכון. המתלונן טוען כי כותב הכתבה משמיע את העמדה כי החתירה של המועצה האמורה להביא למצב בו מדינת-ישראל, תהא לא יותר ממדינת חסות של ארצות-הברית, שמא "המדינה ה- 52". 2. לדעתו של המתלונן, הכתבה שחתומה בשם ארטיום ויניצקי – נכתבה תחת שם בדוי. ניסיון למציאת שם זה באינטרנט לא צלח, אולם לא היה ניסיון לברר מול המערכת מיהו הכתב וזהותו. 3. תלונה נוספת היא על צורת הכתיבה והשימוש בשפה הגדושה בביטויים בוטים, פוגעים ומסיתים שאין להם מקום בתקשורת, ובמיוחד אם הם מכוונים כנגד אנשי ממשל בארצות-הברית שתרמו לביטחונה של מדינת-ישראל. בנוסף, בכתיבתו הוא יוצר זיקה למועצת חכמי ציון, השוואה שהיא אנטישמית לדעתו. 4. בהמשך תלונתו הוא מלין על כי אין בכתבה אבחנה בין עובדות לדעתו של הכותב, כדוגמא הוא מביא כי זו נכתבה ללא שנערכה כל בדיקה עובדתית, בדגש לקיומה של "מועצת חכמים" שכזו שדלטענתו אינה גוף שקיים כלל. 5. בניסיון הידברות עם וסטי, פנה לנילון המתלונן מס' פעמים טלפונית (דיברו בין היתר עם סרגיי, סגן עורך ראשי של העיתון) ובכתב עם נשואי תלונתו, וביקשו לפרסם הבהרה. תשובתו של סרגי הייתה כי הם קיבלו את הדברים ויחזרו אליהם ובפועל לא חזרו. כמו כן לא נענתה בקשתו לפרסם תגובה במדור השמור לקוראים. לגופה של התלונה תגובת הנילון לא התקבלה. אדגיש, כי למרות בקשות חוזרות ונשנות של המועצה לתגובה ממנו, לרבות של המזכ"ל, הרחיק הנילון לכת, ולא טרח להגיב. אין חולק כי "וסטי" קיבל הזדמנות להגיב לחומר שהוכן לקראת התלונה הנדונה בהחלטה זו. "וסטי" בחר להתעלם. בנסיבות אלה, אין מנוס ממתן החלטה, ללא קבלת עמדת הנילון. להלן ההחלטות: 1. אכן קיים טשטוש בכתבה בין עובדות לדעות. אין במאמר אבחנה ברורה בין עובדות לדעתו האישית של הכותב, אלא ומסך הדברים ברור כי הכותב מציג את עמדתו המודאגת מהמצב המדיני, בדגש לרוחות המנשבות, אליבא דידו, מארצות-הברית. לא נעשה מאמץ כלשהו לבדוק את עניין פעילותו של גוף המכונה "מועצת החכמים" בארצות-הברית. מכיוון שלא הובאו עובדות בדבר אמיתות או הפרכה של ארגון כזה, לא ניתן לדעת האם מדובר במידע מטעה. לגבי השאלה מדוע לא התבקשה תגובת מר חיים סבן, עליו נטען בכתבה שהוא הקים את "מועצת הזקנים" ומממן את פעילותה, הרי שגם אם המתלונן לא מצא להלין על כך, תקנון האתיקה מחייב את הנילון, לתת זכות תגובה למר חיים סבן. המתלונן מלין על כי הכתבה "גדושה בביטויים בוטים, פוגעים ומסיתים", כנגד אנשי ממשל בארצות-הברית שתרמו לביטחונה של מדינת-ישראל, ובכל מקרה אין מקום לביטוים כגון אלה בתקשורת. הקוד האתי מחייב שמירה על הפגיעה בשם הטוב. כאן, לא יכול לקום חולק כי הדברים והפגיעה אינם ראויים, כלל ועיקר. על עיתונאי להימנע מאמירות בעלות גוון גזעני ומלשון נמוכה. אכן, יש כאן אמירות שאינן עולות בקנה אחד עם חופש הביטוי, ופוגעות בכבוד האדם. כמצוין בכתבי הטענות, אין מחלוקת שהנילונים סרבו להתייחס או לפרסם את תגובת המתלוננים. על כן עברו הנילונים גם על סעיף 7 לתקנון האתיקה. במאמר מוסגר נוסיף כי לא ברור מדוע נמנעו הנילונים מלהגיב או לפרסם את הסתייגותם של המתלוננים, אפילו במדור "קוראים כותבים", כאשר בכוחם להצמיד לפרסום את עמדתם הם, ככל שימצאו צורך בכך. בית הדין מצר על כך שהעיתון "וסטי" נמנע מלענות לבקשות להגיב לחומר שהוכן לקראת התלונה הנדונה בהחלטה זו, וכן נמנע מלהתייצב לבירור האתי. לעניין הצורך בחיזוק המנגנון לאכיפת כללי האתיקה, כאשר מדובר בעיתונאי כחלק מממסד העיתונות המשמש ככלב השמירה על הדמוקרטיה, לא יהא זה למותר לצטט את דברי כב' השופט יצחק זמיר בתיק דנ"א 7325/95 ידיעות אחרונות בע"מ ואח' נ' קראוס ואח', פד"י נב(3), 1 שם נאמר (בעמ' 53) : בשל כל אלה חייבת העיתונות להנהיג סדר בביתה, היא עצמה ולא אחרים, כדי להבטיח שלא ייעשה שימוש בכוחה אלא באופן ענייני והוגן. אכן, העיתונות הקימה מנגנון מיוחד לצורך זה; היא הקימה, ללא חובה בחוק, את מועצת העיתונות. מועצת העיתונות היא גוף וולונטרי, הכולל נציגי עיתונים, נציגי עיתונאים ונציגי ציבור. היא קבעה תקנון של אתיקה מקצועית. לאור הדברים שהובאו בפנינו על-ידי המתלונן, ולאחר שהעיתון סירב להשיב עליהם, אנו מוצאים את "וסטי" אשם בהפרות הבאות: "נאמנות לאמת" סעיפים 4 א' , 4 ג' לתקנון האתיקה המקצועית של מועצת העיתונות. "בדיקת עובדות" סעיף 5 א' "אובייקטיביות" סעיף 6א' "תיקון טעויות, התנצלות ותגובה" סעיף 7 וכן בהפרה של סעיף 8, שבו נאמר כי פרסום של דבר העלול לפגוע באדם או בשמו הטוב "מצריך ברגיל בירור מוקדם עם הנוגע בדבר ופרסום הוגן של תגובתו". אין אנו באים לסתור או לאשר את הנאמר בכתבה. ההסתייגות העיקרית היא על עצם העובדה, שהעיתון וסטי התעלם מהפניות אליו, כולל של מועצת העיתונות. לכן, לאור כל האמור לעיל ולאור החלטתנו כי הנילונים הפרו את כללי האתיקה כאמור לעיל, מחליט בית הדין, בהתאם לסעיף 50(ד) לתקנון מועצת העיתונות, כי עיתון "וסטי" יפרסם מכתב הסתייגות של המתלונן באותו מדור בו הופיע המאמר נשוא התלונה. העיתון נמצא אשם בהפרת תקנון האתיקה של מועצת העיתונות ובית הדין מורה לפרסם את ההחלטה דנן, כאמור בסעיף 51 (א) לתקנון מועצת העיתונות. לפיכך פסק-הדין יפורסם באמצעי תקשורת ההמונים. __________________ ______________ ______________ דליה זליקוביץ עליזה ז'זק ברוך מאירי יושב ראש חברה חבר