יום ב', יא’ בכסלו תשע”ט
חברי מועצת העיתונות ובראשם הנשיאה, השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, שמעו דברים אלה וכאובים אף יותר, במפגש עם חברי מועצת דלית אל כרמל, בראשות רפיק חלבי * שיח הזדהות בעקבות חוק הלאום * השופטת דורנר: "המועצה אינה גוף פוליטי – זהו ביקור של סולידריות"
 
 
מועצת העיתונות קוראת לבית המחוקקים לסייג את הצעת החוק המבקשת לאסור תיעוד פעילות חיילי צה"ל בעת מילוי תפקידם – בהעדר החלה על פעילותם של עיתונאים בשליחות המבקשים להביא לציבור תמונת מצב כמות שהיא מזירת הפעילות.
 
 
מועצת העיתונות בישראל, מתנערת מן ההאשמות כלפי העיתון "ישראל היום", החברים במועצה, באשר להחלטת בית הדין לאתיקה, בנושא "פרסום סקרים בתקשורת, על דעת הציבור היהודי בלבד, אלא אם יש הצדקה עניינית לכך". "ישראל היום" היה כלי התקשורת היחיד שהודיע כי יקיים את החלטת בית הדין לאתיקה ויפרסם החלטתה במלואה.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, אירחה בלשכתה בבית המשפט העליון בירושלים, את העורך הראשי של העיתון "ישראל היום", בועז ביסמוט ואת מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום. בפגישה, שהתנהלה ברוח טובה, לא נתגלו חילוקי דעות כלשהן בין השופטת לעורך הראשי. "חברותה של "ישראל היום" במועצת העיתונות, חשובה מאד ואין להקל ראש בכך. יחד עם זאת אנו חייבים לשמור על בית הדין לאתיקה ועל קיום החלטותיו", ציינה השופטת. על-כך הודיע ביסמוט כי "ישראל היום" תקיים את החלטת בית הדין כלשונה, כבר ביום שלישי הקרוב (12 ביוני 2018) והוסיף: "עוד פגישה מעניינת עם השופטת דורנר, ללא חילוקי דעות"...
 
 
אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, קיבל את פנינו בצומת קורסי ומכאן ואילך לקח על עצמו את תפקיד המארח שהוא גם המדריך ומורה הדרך, לחברי מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, יחד עם חברי בתי הדין לאתיקה וכל זאת במסגרת הכינוס הארצי השלישי אותו החלטנו לקיים ברמת הגולן...
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי המליאה, משתתפים בצערה של מ"מ הנשיאה, עו"ד ארנה לין, במות האם, רות לין חושי ז"ל. המשפחה יושבת שבעה ברחוב דרך הים 117, חיפה בין השעות 16.00-20.00.
 
 
מועצת העיתונות קוראת לדובר צה"ל לחקור ביסודיות את נסיבות מותו של הצלם העיתונאי הפלשתינאי יאסר מורתגא, בירי צה"ל במהלך ניסיונות לבלום הסתערות פלשתינאית לעבר הגדר ברצועה. בתגובה למסר של שר הביטחון אביגדור ליברמן והמילים - "צלם או לא צלם", אומרת המועצה כי על השר להגן על הבידול המאפשר לצלמים ועיתונאים להגיע לכל זירה ולתעד את הקורה בה.על מפקדי צה"ל לפעול להטמעת הצורך להגן על לובשי איפוד press מכל צד של הגדר וגם בתרחישי קיצון. המועצה תעקוב מקרוב אחר חקירת נסיבות מותו של מורתגא ותפרסם את מסקנותיה לאחר שהתחקיר יסתיים.
 
 
"גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל; עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה", אמר הנשיא *** נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "דיבורים כאלה באווירה קשה וטעונה, עלולים לסכן בני אדם פיסית. חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו" ****************** ************ בצילום: נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, ראש עיריית לוד יאיר רביבו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ****************** ******************* * צילומים: קובי גדעון/לע"מ
 
 
מועצת העיתונות מביעה צער נוכח התקפתו החוזרת של ראש הממשלה על התקשורת וליבוי השנאה כלפיה. מצער מאד ואף מעורר חששות כבדים, להקשיב לראש ממשלה בישראל כשהוא שב ותוקף את התקשורת ומפנה אליה טינת המונים.אין דמוקרטיה של אמת ללא תקשורת חופשית. סימונה כיעד לתקיפה פעם אחר פעם, הוא תמצית הבוז לדמוקרטיה ולזכות להביע כל דעה, גם ביקורת ואפילו על העומד ליד ההגה. מועצת העיתונות מביעה את תקוותה שבחודש הסליחות שבפתחו עומד הציבור הישראלי, ימנע ראש הממשלה מסגנון זה.
 
 
מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית משפט העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזהירה כי הסימון החוזר ונשנה של ראש הממשלה את התקשורת כאויב הזומם "הפיכה" היא סכנה לאופיה הדמוקרטי של החברה בישראל. מועצת העיתונות דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של בנימין נתניהו לערבב את התקשורת בהליכי החקירות נגדו, שמתבצעים על פי חוקי מדינת ישראל.
 
 
מועצת העיתונות בישראל קוראת לכנסת ולממשלה לחדול מקידום הצעות חוק שתוצאתן עלולה לפגוע קשות בעבודת התקשורת והעיתונות בכלל, ובעיתונות החוקרת בפרט. בעיקר מדובר על הצעת החוק המכונה "חוק ההמלצות" ועל הצעת החוק המכונה "חוק ההקלטות", שקבלתן תמנע מעיתונאים לבצע את עבודתם נאמנה ולספק לציבור מידע שראוי וחיוני שיקבל במדינה דמוקרטית.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות פרסם היום הודעת גינוי להפרדה בין העיתונאים והעיתונאיות במהלך סיקור ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בכותל בירושלים, שפגעה ביכולתן של העיתונאיות לסקר את הביקור.מועצת העיתונות בישראל תובעת מכל גוף המתאם סיקור עיתונאי לאירועים תקשורתיים, כמו גם מלשכת העיתונות הממשלתית, לקבוע מיקום אחיד וזהה לעיתונאיות ולעיתונאים לצלמים ולצלמות, המגיעים לשטח לצורך ביצוע שליחותם העיתונאית.בכל תרחיש ומקום – לא תתאפשר במהלך התיעוד העדפה ו/או שוני במיקום התצפית על בסיס מגדר. אם נוהל המקום מחייב דיווח מרחוק - הוא יחול על גברים ונשים גם יחד.
 
 
העיתונאי והפרשן המשפטי הוותיק של קול ישראל, פרופ' משה נגבי הלך לעולמו בתום מאבק קשה במחלת הסרטן. נגבי היה פרופסור במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים. כפרשן משפטי הוא עסק בעיקר בעניינים אקטואליים, והרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש העיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ובטוהר המידות של אנשי ציבור. בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וחברי המועצה, אנו שולחים את תנחומינו למשפחה.
 
 
האיגוד, המייצג 360 כלי תקשורת, רשתות שידור ועיתונאים בתחומי הטלוויזיה, הרדיו, הפרינט, הצילום והמרשתת, משלושים ושתיים מדינות, עתר לבג"צ בדרישה מבית המשפט להורות למשטרה להפסיק את הגבלת הכניסה של עיתונאים למתחם הר הבית בירושלים בכלל ודרך שער האריות בפרט
 
 
נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר וצוות התגובות של המועצה, הביעו מחאה חריפה על הצרת צעדים של עיתונאים בשטחי סיקור בירושלים. המועצה מדגישה כי גם באזורי מתיחות גוברת, שמורה לתקשורת זכות לנגישות ומוטלת עליה חובה להגיע אל זירת ההתרחשות כדי לדווח נאמנה ומקרוב.
 
 
מועצת העיתונות תובעת מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה לספק הסברים לגבי נחיצות הפשיטה על הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות, והחרמת כתבי יד נוספים בנושאים פוליטיים ומדיניים, מלבד זה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בייחוד שהדבר נעשה שלא על דעת הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כלומר שלא מסיבות ביטחוניות חד-משמעיות.
 
 
תגובת מועצת העיתונות לתיקונים לחוק השידור הציבורי: מועצת העיתונות בישראל פרסמה הערב (23 באפריל 2017), בתום ישיבת המליאה, את התייחסותה לתיקונים לחוק השידור הציבורי, שאחד מהם אושר היום בממשלה ובוועדת השרים לענייני חקיקה:
 
 
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
לרגל שנת ה 60 להקמתה של נצרת עילית, התקיימה ישיבה חגיגית מיוחדת, בהשתתפות נציגי מועצת העיתונות בישראל, בראשם הנשיאה - שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר וראש עיריית נצרת עילית, רונן פלוט
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
1. שם וכתובת העמותה: 1.1 שם העמותה בעברית: מועצת העיתונות בישראל. 1.2 שם העמותה באנגלית: Israel Press Council. 1.3 כתובת משרדה הרשום של העמותה:רח' קפלן 12, תל אביב. 2. מעודכן לתאריך 25 באפריל 2017.

מבוא 1 .עיתונות חופשית היא תנאי לקיום משטר דמוקרטי, שלטון תקין והוגן, וחברה נאורה הנוטלת חלק בעיצוב גורלה.עיתונות טובה חייבת לשרת את החברה באספקת מידע וביקורת בנושאים שיש בהם ענין ציבורי באופן אמין, אחראי והוגן.מועצת העיתונות מופקדת על שמירת ערכי עיתונות חופשית וטובה. ובכללם חופש המידע, חופש הביטוי וחופש הבעתהדעה בישראל, ומייצגת את העיתונות ואת הציבור במאבק למען ערכים אלה. מועצת העיתונות תפעל להבטחת נאמנותלעקרונות האתיקה העיתונאית מצד כל העוסקים בעיתונות ותשקוד על קביעתן ואכיפתן של אמות מידה מקצועיותהמושתתות על מחוייבות מוחלטת לאמת, לדיוק, להגינות, להגנה על כבוד האדם ויצירתו ולכיבוד צינעת הפרט.מועצת העיתונות מאשרת את האמנה אשר נחתמה ביום 93.5.27 בין נציגי הציבור, נציג המו"לים והעורכים ונציגי העיתונאיםבמועצת העיתונות. האמנה מצורפת לתקנון זה ומהווה חלק בלתי נפרד ממנו.אושר במליאת מועצת העיתונות ביום 94.5.11 .תוקן במליאת מועצת העיתונות ב-98.12.13 ,99.9.6 ,2006.8.9 2.1 עיתונות חופשית היא תנאי לקיום משטר דמוקרטי, שלטון תקין והוגן, וחברה נאורה הנוטלת חלק בעיצוב גורלה. עיתונות טובה חייבת לשרת את החברה באספקת מידע וביקורת בנושאים שיש בהם עניין ציבורי באופן אמין, אחראי והוגן. 2.2 מועצת העיתונות בישראל מופקדת על שמירת ערכי עיתונות חופשית וטובה. ובכללם חופש המידע, חופש הביטוי וחופש הבעת הדעה בישראל, ומייצגת את העיתונות ואת הציבור במאבק למען ערכים אלה. מועצת העיתונות בישראל תפעל להבטחת נאמנות לעקרונות האתיקה העיתונאית מצד כל העוסקים בעיתונות ותשקוד על קביעתן ואכיפתן של אמות מידה מקצועיות המושתתות על מחויבות מוחלטת לאמת, לדיוק, להגינות, להגנה על כבוד האדם ויצירתו ולכיבוד צנעת הפרט. מטרות ותפקידים 2 .ואלה המטרות והתפקידים של מועצת העיתונות: א. לשמור על חופש העיתונות ועל זכות הציבור לדעת; ב. להאבק נגד מגמות שיש בהן כדי להגביל הספקת מידע בעל עניין ציבורי ולהבטיח גישה חופשית אל מקורות מידע וחיסוי מקורות המידע של העיתונאי; ג. לקבוע כללי אתיקה לעיתונות, לשקוד על קיומם ולטפל בתלונות על הפרתם; ד. לפעול למען קידום הרמה המקצועית של העיתונות ובכלל זה ליזום ולארגן השתלמויות, כנסים, ימי עיון והרצאות, ולפרסם מידע וחומר הדרכה, באופן עצמאי או בשיתוף פעולה עם אחרים; ה. לפרסם דו"חות על עבודת המועצה, ובכלל זה החלטות עקרוניות שהתקבלו במוסדותיה; ו. לנקוט בכל הפעולות שיש בהן כדי לקדם את מטרות המועצה. חברי המועצה3 .חברי מועצת העיתונות הם אלה: האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל, כל העיתונים היומיים היוצאים לאור בישראל, סוכנות עת"ים, רשות השידור, הרשות השניה לטלויזיה ולרדיו, הטלויזיה החינוכית, שידורי הטלויזיה בכבלים וגלי צה"ל, ובלבד שקיבלו על עצמם, בכתב, את תקנון המועצה, את תקנון האתיקה של המועצה ואת מרות המועצה ומוסדותיה. 4 .מליאת המועצה רשאית לקבל כחבר במועצה כל כתב עת או תחנת שידור אשר ביקשו בכתב להצטרף למועצה והודיעו בכתב כי הם מקבלים על עצמם את תקנון המועצה, את תקנות האתיקה של המועצה ואת מרות המועצה ומוסדותיה וכי הם מאפשרים לעובדיהם חופש התארגנות והתאגדות. 5 .א. חבר במועצה, במשמעותו כבסעיף 3 לתקנון זה, רשאי לפרוש ממנה במתן הודעה בכתב 15 יום לפני מועד הפרישה. ב. פרישת חבר מן המועצה אינה פוטרת אותו מסילוק חיוב כספי למועצה המתייחס לתקופה שלפני פרישתו. 6 .א. המליאה רשאית, בהחלטה של שני שלישים מן המשתתפים בהצבעה, להוציא חבר מן המועצה, אם פעל בניגוד לתקנון או למטרות של המועצה או הפר את מרות המועצה. ב. ההצעה להוציא חבר מן המועצה תובא בפני המליאה על ידי הנשיאות. ג. לא תמליץ הנשיאות להוציא חבר מן המועצה ולא תחליט המליאה להוציא חבר מן המועצה, אלא לאחר שניתנה לו הזדמנות להופיע בפני הנשיאות או בפני המליאה, לפי העניין, ולהשמיע טענותיו. 7 .אלה מוסדות המועצה: המליאה, הנשיאות, הנשיא, ממלא מקום הנשיא, ועדת הביקורת ובית הדין לאתיקה. המליאה 8 .המליאה היא המוסד העליון של מועצת העיתונות. 9 .המליאה תורכב משלוש חטיבות: נציגי ציבור שיהיו %40 מחברי המליאה, עיתונאים שיהיו %30 מחברי המליאה ועורכים ומו"לים שיהיו %30 מחברי המליאה. 10 .העיתונאים חברי המליאה יבחרו על ידי האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל. 11 .העורכים והמו"לים חברי המליאה ייבחרו באופן הבא: א. רשת ידיעות אחרונות, רשת מעריב ורשת הארץ ימנו, כל אחת מהן, שלושה נציגים. ב. כל כלי תקשורת אחר חבר במועצה ימנה נציג אחד. ג. עם הצטרפותו של כל כלי תקשורת נוסף כחבר במועצה הוא ימנה נציג אחד עד שלושה כפי שתחליט הנשיאות באישור המליאה. בכל מקרה כזה יישמר הייצוג היחסי של כל אחד ממרכיבי המועצה במליאה ויגדל בהתאם לכך מספר נציגי הציבור ומספר נציגי העיתונאים במליאה. 12 .נציגי הציבור יבחרו ע"י המליאה. המועמדים יוצעו ע"י הנשיאות או בכתב ע"י שבעה חברי מליאה. נציג ציבור העומד לבחירה לתקופת כהונה נוספת לא ישתתף בהצבעה. 13 .חבר המליאה ייבחר לתקופה של שלוש שנים ויוכל לשוב ולהבחר לתקופה או לתקופות נוספות. 14 .המליאה תכונס לפחות שלוש פעמים בשנה ע"י נשיא המועצה או, אם נבצר ממנו לעשות זאת ע"י ממלא מקומו. היא תכונס לישיבה מיוחדת על פי החלטה של הנשיאות או על פי דרישה בכתב של לפחות שליש מחברי המליאה. 15 .מי שמכנס את הישיבה יקבע את סדר יומה. נשיא המועצה יהיה יושב ראש המליאה. בהעדרו ישב בראש המליאה ממלא מקומו או חבר אחר של הנשיאות שיתבקש ע"י הנשיא או ע"י ממלא מקומו למלא תפקיד זה. 16 .סמכויות המליאה ותפקידיה הם: א. לקבל דיווח על פעילות המועצה ועל תוכניותיה ולאשר את תכניותיה ככל שהללו ידרשו את אישור המליאה. ב. לבחור את נשיא המועצה ואת ממלא מקומו. ג. לאשר את התקציב השנתי של המועצה. ד. לדון ולהחליט בכל עניין אשר יועלה בפניה ע"י הנשיאות, הנשיא או עשרה מחברי המליאה. ה. להתקין את כללי האתיקה של המועצה. ו. לקבוע את דמי החבר של חברי המועצה כמשמעותם בסעיף 3 דלעיל על פי הצעה של נשיאות המועצה, בכפוף לאמור בסעיף 34 להלן. ז. להחליט על התקשרות עם גופים בישראל ומחוץ לישראל. ח. להקים קרנות ולקבוע פרסים בשם המועצה. ט. למנות את המזכיר הכללי, הגזבר והיועץ המשפטי של המועצה. היתה המשרה בשכר יהא המינוי עפ"י הליכי מכרז שיאושרו ע"י הנשיאות. י. לבחור את ועדת הביקורת של המועצה. יא. להחליט על שינויים בתקנון המועצה. הנשיאות 17 .הנשיאות תנהל את ענייני המועצה ותפעל לקידום מטרות המועצה בכפיפות לתקנון המועצה ולהחלטות המליאה. 18 .א. הנשיאות תמנה שבעה עשר חברים ותורכב משבעה נציגי ציבור, חמישה עיתונאים וחמישה עורכים ומו"לים, כדלהלן: 1 )שבעה נציגי ציבור ייבחרו על ידי נציגי הציבור חברי המליאה ובתוכם נשיא המועצה וממלא מקום הנשיא. 2 )חמישה עיתונאים ייבחרו על ידי האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל מבין חברי המליאה. 3 )חמישה עורכים ומו"לים מבין חברי המליאה ייבחרו באופן הבא: א( רשת ידיעות אחרונות, רשת מעריב ורשת הארץ יבחרו, כל אחת מהן נציג אחד. ב( כל כלי התקשורת האחרים שהם חברי המועצה יבחרו ביחד שני נציגים שיתחלפו מדי שנה תוך רוטציה בין כלי תקשורת אלה לפי הסדר המוסכם. ב. עם הצטרפותו של כל כלי תקשורת נוסף כחבר במועצה, הוא יבחר נציג לנשיאות על פי סיווגו לאחת משתי הקבוצות הנזכרות בפסקאות 3 )א( ו-ב( לעיל, כפי שתחליט הנשיאות באישור המליאה. בכל מקרה כזה יישמר הייצוג היחסי של כל אחד ממרכיבי המועצה בנשיאות ויגדל בהתאם לכך מספר נציגי הציבור ומספר נציגי העיתונאים בנשיאות. 19 .א. חבר הנשיאות ייבחר לתקופה של שלוש שנים ויוכל לשוב ולהבחר לתקופה או לתקופות נוספות. ב. הנשיא וממלא מקום הנשיא ייבחרו לתקופה של שלוש שנים ויוכלו לשוב ולהבחר לתקופה נוספת. ג. ממלא מקום הנשיא יהיה כשיר להבחר כנשיא אף בתום שתי תקופות רצופות כממלא מקום הנשיא ולכהן כנשיא עוד שתי תקופות רצופות. ד. חבר הנשיאות שנפסקה חברותו במליאה, תיפסק גם חברותו בנשיאות. 20 .הנשיאות תכונס ע"י הנשיא או, אם נבצר ממנו לעשות זאת או עפ"י בקשתו, ע"י ממלא מקום הנשיא או עפ"י דרישה בכתב של לפחות שליש מחברי המליאה. מי שמכנס את הנשיאות יקבע את סדר היום שלה. כל חבר מחברי הנשיאות רשאי להוסיף נושא לסדר היום של ישיבת הנשיאות ובלבד שהודיע על כך בכתב לנשיא או לממלא מקומו לפחות 7 ימים קודם למועד הישיבה. 21 .הנשיא יהיה יושב ראש הנשיאות. אם נבצר ממנו לשבת בראש הישיבות או אם ביקש זאת, ישב בראש ישיבות הנשיאות ממלא מקום הנשיא. 22 .עיתון יהיה חייב בפרסום הודעות לציבור מטעם מועצת העיתונות על פי החלטת הנשיאות. הנשיא וממלא מקום הנשיא 23 .א. נשיא המועצה עומד בראש המועצה ומייצג אותה כלפי חוץ. ב. הנשיא ימלא את התפקידים המוטלים עליו לפי התקנון, ידווח למליאה ולנשיאות על פעולות המועצה ותכניותיה, יהיה אחראי מטעם הנשיאות לניהול ענייניה של המועצה ויפעל לקידום מטרותיה, והכל בכפיפות לתקנון המועצה ולהחלטות המליאה והנשיאות. 24 .א. הנשיא וממלא מקום הנשיא יהיו נציגי ציבור. הנשיא יכול שיבחר מקרב נציגי הציבור במליאה או מקרב אישי ציבור שאינם חברים במליאה; ממלא מקום הנשיא יבחר מקרב נציגי הציבור במליאה. ב. הגופים השותפים במועצת העיתונות - נציגי הציבור, נציגי העורכים והמו"לים ונציגי העיתונאים - יפעלו במשך 45 יום להצגת מועמד מוסכם לנשיא ומועמד מוסכם למ"מ נשיא. אם בתוך 45 יום לא תושג הסכמה בין הגופים השותפים, יהיה כל אחד מחברי המועצה רשאי להציע מועמדים לנשיא ולממלא מקומו. ג. המליאה תבחר את הנשיא וממלא מקומו. ההצבעה על מועמד שאינו מוסכם תהיה חשאית, והבחירה תיעשה ברוב רגיל. ד. מועמדות לממלא מקום הנשיא תוצג על דעת הנשיא או המועמד לנשיאות. 25 .הנשיא וממלא מקום הנשיא שנבחרו לתפקידם יהיו חברים במליאה במקום הנשיא וממלא מקום הנשיא שסיימו את כהונתם, לפי העניין. 26 .הנשיא וממלא מקום הנשיא שסיימו את כהונתם בנשיאות, יוזמנו לישיבות המליאה ויוכלו להשתתף בדיונים ללא זכות הצבעה, במשך חמש שנים מסיום הכהונה. 27 .הנשיא רשאי להאציל מתפקידיו לממלא מקום הנשיא. 28 .נבצר מן הנשיא למלא את תפקידו, ימלא ממלא מקום הנשיא את תפקידי הנשיא. חברות במוסדות המועצה 29 .כל חבר במוסד ממוסדות המועצה רשאי לפרוש מחברותו במתן הודעה בכתב ליושב ראש הגוף בו הוא מכהן כחבר. 30 .א. סברה הנשיאות כי יש להפסיק את חברותו של חבר במוסד ממוסדות המועצה משום שפעל בניגוד לתקנון או למטרות של המועצה, הפר את מרות המועצה או התנהג באופן שאינו הולם את חברותו באותו מוסד, רשאית הנשיאות להעלות בפני המליאה הצעה להפסקת החברות. ב. המליאה תדון בהצעת הנשיאות, תיתן לאותו חבר הזדמנות להופיע ולהשמיע את טענותיו בפני המליאה ותחליט אם לאמץ את הצעת הנשיאות. ג. החליטה הנשיאות לאמץ את ההצעה להפסיק את החברות, תועבר החלטת המליאה לדיון בגוף שמינה אותו חבר וגוף זה יחליט אם להפסיק את החברות כמוצע. ד. החליט אותו גוף להפסיק את החברות כמוצע, תופסק החברות וחבר אחר יבחר במקומו למשך התקופה שנותרה לסיום כהונתו. ה. החליט אותו גוף שלא להפסיק את החברות כמוצע, או נמנע מלהחליט בהצעה במשך חודש ימים, תובא ההצעה לדיון חוזר במליאה והמליאה רשאית להחליט על הפסקת החברות. 31 .נתפנה מקומו של חבר במוסד ממוסדות המועצה, או נבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו, יוכל הגוף שבחר בו לבחור למשך התקופה שנותרה לסיום כהונתו חבר אחר במקומו. מינוי ועדות 32 .א. המליאה או הנשיאות רשאים למנות ועדות קבועות או ועדות לעניינים מסוימים. ב. בכל ועדה יהיה לפחות עיתונאי אחד, עורך או מו"ל אחד ונציג ציבור אחד. ג. אפשר שחלק מחברי הוועדה לא יהיו חברי המליאה ובלבד שרוב חברי הוועדה יהיו חברי המליאה. ד. הגוף הממנה יקבע את סמכות הוועדה. ועדת ביקורת 33 .א. ועדת הביקורת תבדוק את ענייניה הכספיים והמשקיים של המועצה ואת פנקסי החשבונות שלה ותביא אחת לשנה בפני המליאה את המלצותיה לעניין אישור הדין וחשבון הכספי של המועצה. ב. לא יכהן אדם הן כחבר הנשיאות והן כחבר ועדת הביקורת. כספים 34 .כל חבר המועצה ישלם דמי חבר. שעור דמי החבר יקבע מזמן לזמן ע"י המליאה, על פי הצעת הנשיאות, ועל דעת האיגוד הארצי של העיתונאים ושל ועדת העורכים. 35 .א. התקציב השנתי של המועצה יערך ע"י הנשיאות ועל דעת האיגוד הארצי של העיתונאים ושל נציגי העורכים והמו"לים ויאושר ע"י המליאה. ב. כל פעולה מפעולות המועצה תהיה במסגרת התקציב המאושר. 36 .הנשיאות רשאית להסמיך מורשי חתימה אשר יהיו רשאים לחייב את המועצה בהתחייבויות כספיות ובהתחייבויות אחרות. לכל התחייבות כספית מעל לסכום אשר יקבע ע"י הנשיאות מזמן לזמן, תידרש חתימת מורשה חתימה מנציגי הציבור, מורשה חתימה מנציגי העיתונאים ומורשה חתימה מנציגי העורכים והמו"לים. סדרי עבודה 37 .מנין חוקי לפתיחת ישיבה של המליאה, הנשיאות וכל גוף אחר של המועצה, הוא שליש ממספר החברים, ובלבד שיהיו נוכחים לפחות עיתונאי אחד, עורך או מו"ל אחד ונציג ציבור אחד. 38 .המליאה, הנשיאות וכל גוף אחר של המועצה רשאים לקבוע לעצמם את סדרי עבודתם, במידה שלא נקבעו בתקנון. בית הדין לאתיקה 39 .בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות )להלן בית הדין( מוסמך לדון ולפסוק בתלונות על הפרת כללי האתיקה העיתונאית ע"י עיתונאים ועיתונים )לרבות כתבי עת למיניהם וכלי תקשורת אלקטרוניים(, אף אם אינם חברים במועצת העיתונות. 40 .המליאה רשאית לקבוע כללים בדבר הדרך להגשת תלונות נגד עיתונים או עיתונאים ובדבר התנאים לטיפול בתלונות כאלה, ולהבחין לעניין זה בין עיתונים שהינם חברים במועצת העיתונות לבין עיתונים אחרים. 41 .המליאה תבחר את חברי בית הדין בשלוש רשימות, שוות בגודלן, במספר שיקבע מעת לעת ע"י המליאה, כדלקמן: א. רשימה של נציגי ציבור, מהם תבחר המליאה את יו"ר בית הדין ואת המשנה ליו"ר בית הדין. ב. רשימה של עיתונאים. ג. רשימת של עורכים ומו"לים. אפשר שחברי בית הדין לא יהיו חברים במליאה. 42 .חבר בית הדין ייבחר לתקופה של שלוש שנים וניתן לשוב ולבחור אותו מחדש. 43 .חבר בית הדין שהיה חבר המליאה בזמן שנבחר כחבר בית הדין ושחדל לכהן כחבר המליאה, תסתיים כהונתו כחבר בית הדין, אך ימשיך ויסיים את הדיון בכל תלונה שהחל לדון בה קודם שנסתיימה כהונתו, אלא אם המליאה החליטה להוציאו מן המליאה ולהורות שלא ימשיך בדיון. 44 .נתקבלה במועצת העיתונות תלונה נגד עיתון או עיתונאי, תפעל המועצה כדלקמן: א. 1 )היתה התלונה מופרכת בעליל - תידחה התלונה על הסף והודעה על כך תישלח למתלונן. הסמכות לדחות תלונה על הסף מן הטעם שהיא מופרכת בעליל, תהא נתונה לנשיא או למי שהוסמך לכך על ידו. 2 )חלפו במועד הגשת התלונה למעלה משנים-עשר חדשים מאז שנעשה הפרסום או אירע האירוע נשוא התלונה, תידחה התלונה על הסף אלא אם החליט הנשיא, או מי שהוסמך על ידו, כי בשל נסיבות מיוחדות, ראוי לברר את התלונה על אף חלוף הזמן. ב. מועצת העיתונות לא תברר תלונה שהוגשה לה ובמקביל גם לגוף שיפוטי או מעין שיפוטי או למשטרה אלא אם קבע היועץ המשפטי של מועצת העיתונות כי ניתן להפריד את נושא התלונה מההליכים האחרים וכי ראוי לקיים את ההליך במועצת העיתונות במקביל. ג. לא נדחתה התלונה על הסף, תישלח התלונה לנילון בתוך 10 ימים מהיום בו נתקבלה. הנילון יתבקש להגיב על התלונה בתוך 14 ימים נוספים. ד. בתום הימים האמורים תיבדקנה התלונה ותגובת הנילון (אם התקבלה) ע"י היועץ המשפטי או ע"י מי שהוסמך לכך על-ידו, באישורו של הנשיא. הבודק יחליט בתוך 30 ימים נוספים, אם התלונה מצביעה לכאורה על הפרה של כלל מכללי האתיקה העיתונאית ואם הוגשה על פי הכללים שנקבעו לעניין זה. ה. החליט הבודק האמור כי התלונה מצביעה לכאורה על הפרה של כלל מכללי האתיקה העיתונאית, תועבר התלונה בהקדם האפשרי ליו"ר בית הדין לאתיקה או, לבקשתו או בהעדרו, למשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה. 45 .עד להעברת התלונה אל יו"ר בית הדין לאתיקה או אל המשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה, רשאי הנשיא, או אדם אחר אשר הוסמך לשם כך על ידו, לפעול להסדרת העניין, בהסכמת המתלונן והנילון, שלא על דרך השיפוט. 46. יו"ר בית הדין לאתיקה או המשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה,לפי העניין, ימנה מותב אשר ידון בתלונה. המותב יורכב משלושה חברים, מהם אחד מרשימת נציגי הציבור (שיוכל להיות גם יו"ר בית הדין לאתיקה או המשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה), אשר יהיה יו"ר בית הדין וישב בראש המותב, אחד מרשימת העיתונאים ואחד מרשימת העורכים והמו"לים. המותב יהא רשאי לנסות לטפל בעניין, בהסכמת המתלונן והנילון, שלא על דרך השיפוט. לא נסתיים הטיפול בדרך זו בתוך 21 ימים, או באישור יו"ר בית הדין לאתיקה, תוך 42 ימים, ידון המותב בתלונה ויחליט בה. 47 .יו"ר בית הדין לאתיקה והמשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה, באישור הנשיאות, רשאים לקבוע את נהלי הדיון בבית הדין ולשנות אותם מעת לעת. 48 .בית הדין לא יהיה כבול לסדרי הדין ולדיני הראיות הנוהגים בבית המשפט ויהיה רשאי לנהוג בדרך הנראית לו טובה ויעילה לעשיית צדק. 49 .החלטת בית הדין תתקבל ברוב קולות חבריו. 50 .החליט בית הדין כי עיתון או עיתונאי הפר כלל מכללי האתיקה של מועצת העיתונות, רשאי בית הדין לנקוט נגד העיתון או העיתונאי, או שניהם, בהתחשב בנסיבות המקרה, אחד או אחדים מצעדים אלה: א. אזהרה; ב. נזיפה; ג. פרסום התנצלות ע"י העיתון בנוסח ובמקום שייקבע ע"י בית הדין; ד. השעיית עיתון מן המועצה לתקופה קצובה. בין הדין רשאי להורות שההחלטה תפורסם גם בעיתונים אחרים, בנוסח מלא או מקוצר כפי שייקבע ע"י בית הדין. 51 .א. בכל מקרה בו החליט בית הדין כי עיתון או עיתונאי הפר כלל מכללי האתיקה העיתונאית, יורה על פרסום החלטת בית הדין בעניין בעיתון הנוגע לעניין, בהקדם האפשרי ובהבלטה הראויה. לא ינתן להחלטה פרסום לפני עבור תקופת הערעור עפ"י סעיף 52 ב' להלן או אם הוגש ערעור - עד למתן החלטת הערעור. ב. רשאי בית הדין שלא להורות על פרסום כאמור, או להורות על פרסום חלקי או פרסום בהשמטת פרטים מסויימים, וזאת מטעמים מיוחדים שיירשמו. ג. עיתון יהיה חייב לנהוג לפי הוראות פרסום שניתנו ע"י בית הדין. ד. סרב עיתון לפרסום על פי סעיף 50 או על פי סעיף זה, תורה נשיאות המועצה על פרסום החלטת בית הדין והסרוב האמור בעיתון או בעיתונים אחרים. פרסום זה יכול שילווה בגינוי מטעם המועצה לסרוב. אי פרסום תוך זמן סביר, כמוהו כסירוב לפרסום. 52 .א. החלטת בית הדין ניתנת לערעור. ב. כתב ערעור יוגש למזכירות המועצה תוך 30 ימים מיום שהודעה ההחלטה ע"י בית הדין. יו"ר בית הדין לאתיקה או המשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה רשאי להאריך תקופה זו אם ראה טעמים מיוחדים לכך. ג. הערעור ידון בפני מותב בן 5 או 7 חברים, כפי שיקבע ע"י יו"ר בית הדין לאתיקה או המשנה ליו"ר בית הדין לאתיקה, והוא שירכיב את המותב מתוך הרשימות האמורות בסעיף 41 דלעיל. חבר במותב שעל החלטתו נסב הערעור, לא יכהן במותב של ערעור על החלטה זו. ד. יו"ר בית הדין בערעור יהיה משפטן. במותב בן חמישה חברים יהיו שנים מרשימת נציגי הציבור, שאחד מהם יהיה יו"ר בית הדין, ולסירוגין - שני חברים מרשימת העיתונאים וחבר אחד מרשימת העורכים והמו"לים, או שני חברים מרשימת העורכים והמו"לים וחבר אחד מרשימת העיתונאים. במותב בן שבעה חברים יהיו שלושה חברים מרשימת נציגי הציבור, שני חברים מרשימת העיתונאים ושני חברים מרשימת העורכים והמו"לים. המנין החוקי במותב של חמישה יהיה ארבעה חברים והמנין החוקי במותב של שבעה יהיה חמישה חברים. ההחלטה בכל מותב תתקבל ברוב של חברי המותב. ה. בדיון בערעור לא יובאו בפני בית הדין ראיות נוספות על אלה שהובאו בהליך נשוא הערעור, לבד אם התיר זאת יו"ר בית הדין מטעמים מיוחדים של עשיית צדק שירשמו. ו. החלטת בית דין בערעור הינה סופית. 53 .המליאה רשאית לשנות את התקנון, על פי הצעה של הנשיאות או הצעה חתומה ע"י שבעה חברי המליאה לפחות, בהחלטה שנתקבלה ע"י רוב של שני שלישים מן המשתתפים בהצבעה שבתוכו רוב חברי המליאה.