יום ג', כט’ בניסן תשע”ז
"מועצת העיתונות בישראל מגנה בחריפות את הפגיעה החמורה והנמשכת של הממשלה והמערכת הפוליטית בשידור הציבורי בישראל", כך נאמר בהחלטת מליאת מועצת העיתונות, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בתום ישיבת חירום של שהתקיימה ב"בית הסופר" בתל אביב.
 
 
נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפרסם בהקדם האפשרי את ההקלטות מהשיחות שהתנהלו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל העיתון "ידיעות אחרונות", מר ארנון מוזס.
 
 
נוסח הסעיף החדש: "מו"ל של עיתון ובעליו יפרסמו בעיתון אחת לשנה גילוי נאות של האינטרסים העסקיים והכלכליים המהותיים שפורסמו במרשם רשמי שיש להם בתחום התקשורת ומחוצה לו"
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
 
בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי מועצת העיתונות, שלוחים בזאת תנחומינו למשפחת פרנקל היקרה, עם פטירתו של יוסף פרנקל ז"ל, שהיה חבר נשיאות מועצת העיתונות ותרם לה רבות מניסיונו וחוכמתו.
 
דעתו האישית של עו"ד חיים שיבי, חבר נשיאות מועצת העיתונות כשליח אגודת העיתונאים בירושלים: "מועצת העיתונות הופכת חיונית יותר ויותר - ולא פחות - לאחר החשיפות האחרונות על הדרך בה התנהלו עסקות לכאורה בצמרת"
07:07 (25/01/17) חיים שיבי

קראתי לאחרונה כי הפובליציסט אפרים הלפרין, הציע לשלוח אותי ואת חברי המתנדבים במועצת העיתונות הביתה. נכשלנו, לדעתו. המסר שלי לכותב הנכבד: מועצת העיתונות הופכת חיונית יותר ויותר - ולא פחות - לאחר החשיפות האחרונות על הדרך בה התנהלו עסקות לכאורה בצמרת. מי מתנדב במועצת העיתונות? נשים וגברים שאוהבים תקשורת חופשית ובועטת. שאכפת להם כי תתקיים ותשרוד כמקצוע גם בעידן הרשת. הם רואים בתקשורת כזאת מרכיב חיוני ברקמת החיים הדמוקרטית. לא ככל המקצועות, עיתונות. מקצוע התובע ומקבל בפסיקה הגנות ויכולת שמירה על חיסיון. מקצוע המחייב עמידה בתקן אתי. עיתונאי אינו טעון רישוי. המקצוע חפשי. אך אמינותו נבחנת מדי יום בעיני ציבור הקוראים אותו. הוא נבחן גם במקצועיותו - וקיומה או העדרה נחשפים יותר ולא פחות בעידן השיימינג ברשת. מה הוא הכלי שנוצר לאורך השנים כמורה נבוכים לעיתונאי מתחיל או וותיק? תקנון האתיקה של מועצת העיתונות. כל סעיף בו נשקל על-פי ניסיון מצטבר של שנות עשייה עיתונאית. התקנון כתוב בשפה ברורה ומסכם את המותר ואת האסור למי שרואה את עצמו עיתונאי מקצועי. מה קורה כאשר עיתונאי או עורך בכיר ככל שיהיה עובר על הוראות התקנון? אם מוגשת תלונה לבית הדין של המועצה היא נידונה בהרכב מיוחד שזומן לצורך כך. למתלונן ולנילון זכות תגובה מלאה. ההרכב מפרסם את החלטתו. בין אם ההחלטה משנה את גורלו המקצועי של הנילון ובין אם לאו - היא חלק מן הרזומה שלו. לטוב ולרע. אין למועצה כלי אכיפה נוספים. השאלה האם פלוני או אלמוני הפר בדרך בוטה את התקנון עד כדי הטלת סנקציה נוספת עליו נתונה בידי עורכים ומוציאים לאור. ועדיין - במקצוע ערני ותוסס - גם החלטות מעין אלה מטביעות חותם ואפשר שתהיינה להן פרשנויות שונות. ומה אם כן החשיבות הגוברת של המועצה: הידיעה של עיתונאי ועורך שיש, אם יבחר בהתנגדות ללחצים להטיית דיווח ופרשנות מטעמים פוליטיים או מסחריים, גם פורום בלתי תלוי ואמין הרואה בהתנגדות שכזאת משקל סגולי ייחודי הראוי להעצמה. הידיעה של מוציאים לאור ועורכים בכירים כי מתנדבי המועצה לדורותיה וכמובן העומדת בראשה, כב' שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, הגיעו אליה אך ורק בשל הכרתם את חשיבות המקצוע הקרוי עיתונות והדרך בה הוא הופך את הזכות לחופש ביטוי לדיווח, תחקיר והבעת דעה. אין להם שיקולים נוספים - כלשהם. למערכת ידיעות אחרונות אין היום ייצוג במועצה. אני מקווה כי ייצוג כזה יהיה בהמשך דרכה - כפי שהיה בעבר. את כל מכלול פעילותה הברוכה של מועצת העיתונות אורז הכותב במקלדתו בחבילה אחת ושולח אותה הביתה נוכח הגילויים האחרונים על יחסי ראש הממשלה ומו"ל ידיעות אחרונות. תודה - אך לא תודה. אנחנו ממשיכים להתנדב להטמעת התקנון. · הכותב הוא חבר בנשיאות מועצת העיתונות כשליח אגודת העיתונאים בירושלים והוא חבר בצוות התגובות שלה. רשימה זאת אינה תגובה רשמית של המועצה אלא נכתבה כדעה אישית.

 
 

Powered by 022.co.ilכניסה למשתמש רשום | תנאי שימוש | הקם אתר חינם | | RSS