יום ג', א’ בניסן תשע”ז
נוסח הסעיף החדש: "מו"ל של עיתון ובעליו יפרסמו בעיתון אחת לשנה גילוי נאות של האינטרסים העסקיים והכלכליים המהותיים שפורסמו במרשם רשמי שיש להם בתחום התקשורת ומחוצה לו"
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
 
בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי מועצת העיתונות, שלוחים בזאת תנחומינו למשפחת פרנקל היקרה, עם פטירתו של יוסף פרנקל ז"ל, שהיה חבר נשיאות מועצת העיתונות ותרם לה רבות מניסיונו וחוכמתו.
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
08:57 (29/03/16) אריק בכר

הצנזורית הצבאית הראשית הציגה בפני מליאת מועצת העיתונות את הסיבות אשר בעטיין פנתה לאחרונה לפעילים ברשתות החברתיות בדרישה להעביר חומרים מתחום הביטחון לאישור מוקדם טרם פרסום. אל"מ אריאלה בן-אברהם הוזמנה לישיבה המליאה אתמול בעקבות סערה ציבורית לאחר פנייתה לכ-30 בעלי חשבונות ברשתות חברתיות המגדירים עצמם כאתרי חדשות פומביים. מכוח תקנות ההגנה לשעת חירום התקפות עדיין בישראל, נדרשים עיתונאים להעביר לאישור מוקדם ידיעות, טרם פרסומם, במגוון נושאים, בעיקר מתחומי הביטחון. "הפניתי את רשימת הנושאים הללו לכ-30 מפעילי דפים; אלה דפים המגדירים עצמם ציבוריים ועוסקים בסיקור חדשותי, ובמקביל מתנהל בהם שיח ביטחוני אחריו עוקבים מספר רב של קוראים", הסבירה הצנזורית. היא הוסיפה כי מדובר במספר מצומצם ביותר מתוך אלפי דפי אינטרנט אחריהם עוקבת הצנזורה. "אנו לא יכולים לשלוט שליטה מוחלטת על זרימת המידע, ובכל מקרה לא נכון שנעשה זאת", הוסיפה בן-אברהם. בפני המליאה דיבר גם ד"ר יצחק קדמן, המנכ"ל הוותיק של המועצה הציבורית לשלום הילד, שהלין על גל פרסומים באחרונה – בניגוד לחוק ולתקנון האתיקה העיתונאית- שזיהו קטינים שהיו מעורבים בתקריות אלימות, בעיקר במסגרת גל האלימות הפלסטינית בחצי שנה האחרונה. חלק מהקטינים, בהם ילדים בני 12 שתקפו יהודים בסכינים, זוהו באמצעות פרסום תמונתם ללא טשטוש, או בשמם. "בשנים האחרונות חל שינוי עצום לטובה בתחום הזה של הגנת על קטינים בתקשורת", אמר קדמן. אולם הוא ציין את המקרים בהם זוהו קטינים פלשתינים, ופורסמו בהרחבה פרטיה של תלמידת חטיבת ביניים ששמה קץ לחייה.

 
 

Powered by 022.co.ilכניסה למשתמש רשום | תנאי שימוש | הקם אתר חינם | | RSS