יום ג', א’ בניסן תשע”ז
נוסח הסעיף החדש: "מו"ל של עיתון ובעליו יפרסמו בעיתון אחת לשנה גילוי נאות של האינטרסים העסקיים והכלכליים המהותיים שפורסמו במרשם רשמי שיש להם בתחום התקשורת ומחוצה לו"
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי מועצת העיתונות, שלוחים בזאת תנחומינו למשפחת פרנקל היקרה, עם פטירתו של יוסף פרנקל ז"ל, שהיה חבר נשיאות מועצת העיתונות ותרם לה רבות מניסיונו וחוכמתו.
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.

מועצת העיתונות בישראל הקימה ועדה שתפקידה לבחון את סוגיית התוכן השיווקי והפרסום הסמוי בעיתונות – המודפסת, המשודרת והמקוונת – על היבטיה השונים, ובראשם ההיבט האתי. הוועדה מורכבת מחברי מליאת המועצה הבאים: מו"ל "הארץ" עמוס שוקן, חוקר התקשורת פרופ' יחיאל לימור (נציג ציבור), רן רזניק ("ישראל היום"), אילאיל שחר (גלי צה"ל), עו"ד משה רונן ויו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי. את הוועדה מלווים חברי המליאה ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והיועץ המשפטי של תנועת "הצלחה", עו"ד אלעד מן. עבודת הוועדה תתמקד בשלוש שאלות מרכזיות: 1. היכן עובר הגבול בין תכנים עיתונאיים (מודפסים, משודרים ו/או מקוונים) לבין תכנים פרסומיים (כולל תכנים מסוגים חדשים)? 2. כיצד ראוי שכלי תקשורת יסמנו תכנים פרסומיים ושיווקיים כדי להימנע מהטעיות ולאפשר לציבור להבין מה מהותם? 3. האם ראוי שעיתונאים יעסקו ביצירת תכנים הממומנים, ישירות או בעקיפין, במלואם או בחלקם, על ידי גורם חיצוני? ואם כן, מה יהיו המגבלות והכללים לפעילות עיתונאית מהסוג הזה? הוועדה מזמינה את הציבור לשלוח אליה ניירות עמדה תמציתיים שאורכם לא יעלה על 5 עמודים (ניתן להפנות למקורות חיצוניים באופן מרוכז כנספח), העוסקים בסוגיית התוכן השיווקי והפרסום הסמוי, או באחת השאלות הנגזרות ממנה. נשמח לשמוע מגוון דעות, אך גם לקבל מידע רלוונטי שעוסק במפגש בין תכנים שיווקיים לבין טקסטים עיתונאיים ובאופן הפקתם. המועד האחרון להגשת ניירות העמדה הוא 15 במרץ 2016. בנוסף, הוועדה שומרת לעצמה את הזכות להזמין לישיבותיה גורמים רלוונטיים כדי לשמוע את עמדתם ולקבל מהם מידע. הוועדה תמסור דין וחשבון למליאת מועצת העיתונות בסוף חודש אפריל. את ניירות העמדה ו/או בקשות להופיע בפני הוועדה יש לשלוח בדואר אלקטרוני למועצת העיתונות בישראל: moaza@m-i.org.il

 
 

Powered by 022.co.ilכניסה למשתמש רשום | תנאי שימוש | הקם אתר חינם | | RSS