יום ג', א’ בניסן תשע”ז
נוסח הסעיף החדש: "מו"ל של עיתון ובעליו יפרסמו בעיתון אחת לשנה גילוי נאות של האינטרסים העסקיים והכלכליים המהותיים שפורסמו במרשם רשמי שיש להם בתחום התקשורת ומחוצה לו"
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, מוקיע בחריפות את בחירת המילים של רוגל אלפר בביקורת שכתב ב"הארץ" על תכנית הטלוויזיה "הנעלמים" ששודרה בערוץ 2 בהגשת יואב לימור (בצילום).
 
 
מועצת העיתונות קוראת למשטרת ישראל ולעומדים בראשה לרענן את נהליה בכל הקשור לחקירת עיתונאים. זאת בעקבות חקירת כתב "הארץ" ניר גונטז'. משהתברר למשטרת ישראל כי "המטריד" האלמוני הוא עיתונאי, העושה את מלאכתו נאמנה, לא היה מקום לחקירה נוספת.
 
 
צוות התגובות של מועצת העיתונות בישראל, פרסם אתמול את ההודעה הבאה המתייחסת לתגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר של אילנה דיין, בתכנית "עובדה": "הזכות לתגובה על המתפרסם בתקשורת הינה זכות יסוד בכללי האתיקה העיתונאית. מועצת העיתונות מוחה על כך, שהתגובה של ראש הממשלה אתמול לתחקיר "עובדה", חרגה מהמקובל, לא התייחסה לממצאי התחקיר והפכה לכתב אישום אישי כנגד ד"ר אילנה דיין".
 
 
כך אמרה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, בטכס הענקת "פרס דרור", לאתר האינטרנט "העין השביעית". בהחלטת וועדת הפרס בראשה עומדת השופטת דורנר, נאמר בין היתר: "בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה 'העין השביעית' להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל".
 
 
מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, החליטה לפרסם בציבור הודעה חריפה המגנה כל ניסיון לפגוע בעיתונאים או לאיים עליהם, בזו הלשון: "מועצת העיתונות מגנה בתוקף איומים כלפי עיתונאים בגין עבודתם העיתונאית".
 
 
כך הגיבה נשיאת מועצת העיתונות, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, ביומן הבוקר של קול ישראל, על החלטת שר הביטחון ליברמן, לזמן את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, ל"שיחת נזיפה", בגלל שידור התכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.
 
 
מליאת מועצת העיתונות בישראל, בראשותה של הנשיאה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס), דליה דורנר, קראה אמש לממשלת ישראל לשים אל ליבה לחשיבות הרבה בקיומו של רצף בשידור ציבורי מתפקד, עשיר ומקצועי. "פגיעה ברצף זה תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעה.
 
 
אל"מ אריאלה בן-אברהם, שנכנסה באחרונה לתפקיד הצנזורית הראשית, הוזמנה למועצה להציג את הסיבות בגללן דרשה מבעלי חשבונות ברשתות חברתיות לקבל אישור מוקדם לפני פרסום. "לא רוצים ולא יכולים לשלוט בכל המידע".
 
 
גם בסוכנות הידיעות "רויטרס" הופיע השבוע, כנראה לראשונה ב-165 שנות ההיסטוריה שלה – תוכן חדשותי שמומן על ידי גוף מסחרי. (בצילום: הגילוי הנאות בדיווח הסוכנות).
 
 
המועצה הקימה ועדה שתנסה למצוא נוסחה ראויה לבידול בין חדשות לפרסומות – על כל צורותיהן – בעידן התקשורת הדיגיטאלית.
 
 
בשם נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר וחברי מועצת העיתונות, שלוחים בזאת תנחומינו למשפחת פרנקל היקרה, עם פטירתו של יוסף פרנקל ז"ל, שהיה חבר נשיאות מועצת העיתונות ותרם לה רבות מניסיונו וחוכמתו.
 
בפני מליאת מועצת העיתונות הועלתה דרישה לאכיפה של תקנון האתיקה האוסר אזכור מוצאם של מעורבים בפשיעה.
11:40 (02/02/15) אריק בכר

יוצאי אתיופיה בישראל קובלים בפני מועצת העיתונות על כיסוי סטריאוטיפי של תופעות אלימות בקהילה, ומבקשים מאמצעי התקשורת לכבד את סעיף תקנון האתיקה האוסר על אפיון עדתי. נציג "פורום חשיבה משותף למאבק בגזענות", הופיע בסוף השבוע שעבר בפני מליאת המועצה, כדי להתלונן על מה שהוא כינה התייחסות התקשורת בישראל אל יוצאי אתיופיה "כזרים גמורים ובתיוג סטריאוטיפי". סעיף 14 לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות אוסר אזכור "גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית מחלה או נכות גופנית או נפשית, אמונה או השקפה פוליטית ומעמד חברתי-כלכלי". נציג הפורום ציין במיוחד את אזכורם של יוצאי אתיופיה במקרים של אלימות ואף רצח במסגרת המשפחה, כמו גם עבירות מין, כהפרות חוזרות ונשנות של התקנון. במכתב שהועבר לנשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, כתב הפורום כי "במרבית האירועים בהם מעורבים חשודים ונאשמים יוצאי אתיופיה, מדגישים אמצעי התקשורת את מוצאם. זאת, כאשר ברור כי מוצאו של חשוד/נאשם אינו רלוונטי למעשה שבוצע לכאורה. "למרבה הצער, לתקשורת יש אחריות לא מבוטלת ביצירת מציאות קשה בה ניכפה על יוצאי אתיופיה אות קין, עד לכדי סימונם של יוצאי אתיופיה כחשודים בעל כורחם". נשיאת המועצה הזכירה לדובר כי המועצה תטפל בכל תלונה על הפרה של תקנון האתיקה. חברי המליאה ציינו מקרים בהם צילומי טלוויזיה מזירות אלימות קשה מסגירות, מטבע הדברים, את מוצאם של המעורבים.

 
 

Powered by 022.co.ilכניסה למשתמש רשום | תנאי שימוש | הקם אתר חינם | | RSS